banner ad

Szanowany krytyk na tropie autora manuskryptu. Zwiastun filmu „Tajemnica Henriego Picka” na podstawie powieści Davida Foenkinosa

22 listopada 2019


Pod koniec grudnia do polskich kin wejdzie film „Tajemnica Henriego Picka” nakręcony na podstawie popularnej francuskiej powieści Davida Foenkinosa. Zobaczcie zwiastun tej produkcji.

Choć w naszym kraju twórczość Davida Foenkinosa, bestsellerowego francuskiego autora średniego pokolenia, jest znana i publikowana, żeby wymienić na przykład książki „Delikatność”, „Charlotte” czy „Potencjał erotyczny mojej żony”, to akurat „Tajemnicy Henriego Picka” nie mieliśmy jeszcze okazji przeczytać w polskim przekładzie. Ekranizacja jest więc pierwszą okazją, aby zapoznać się z tą historią. „Tajemnica Henriego Picka” to komedia kryminalna pełna zwrotów akcji, niespodzianek i ślepych uliczek. Jest w niej duch Agathy Christie, ale też liczne nawiązania do rosyjskich klasyków ? Fiodora Dostojewskiego czy Aleksandra Puszkina.

Intryga skupia się wokół maszynopisu, który przypadkiem zostaje odnaleziony w jednej z bibliotek. Jego autorem rzekomo jest nieżyjący już Henri Pick, prosty człowiek kojarzony raczej z prowadzeniem pizzerii w małym miasteczku u wybrzeży Bretanii niż z literacką twórczością. Wydana książka okazuje się prawdziwym bestsellerem, co wzbudza podejrzenia szanowanego krytyka Jeana-Michaela Rouche?a. Mężczyzna, który przez wspomnianą książkę traci niemalże wszystko, rozpoczyna prywatne śledztwo, by rozszyfrować tajemnicę enigmatycznego Henriego Picka… Dokąd zaprowadzi go desperacka próba rozwikłania zagadki?

W ekranizacji wyreżyserowanej przez Rémiego Bezançona w rolach głównych występują gwiazdy francuskiego kina: Fabrice Luchini (znany polskiej publiczności m.in. z takich filmów jak „Subtelność” czy „Żona doskonała”) oraz Camille Cottin („Sprzymierzeni” z Bradem Pittem i Marion Cotillard oraz „mamy2mamy” z Juliette Binoche).

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Tajemnica Henriego Picka”, który trafi na ekrany polskich kin 27 grudnia:

Plakat promujący film „Tajemnica Henriego Picka”:

[am]
fot. Scope Pictures/Mandarin Films/France 2 Cinéma
źródło: Aurora Films

Tematy: , , ,

Kategoria: film