banner ad

Światowa premiera ekranizacji „Biegnij, chłopcze, biegnij” w Warszawie

16 grudnia 2013

Biegnij, chłopcze, biegnij - film
8 stycznia 2014 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie odbędzie się światowa premiera ekranizacji bestsellerowej powieści Uriego Orleva „Biegnij, chłopcze, biegnij”. Swoją obecność potwierdziło wielu zagranicznych gości, w tym sam autor książki.

Biegnij, chłopcze, biegnij

okładka książki

Wydarzenie to z pewnością nie mogłoby się odbyć bez obecności Yorama Friedmana – pierwowzoru głównego bohatera „Biegnij, chłopcze, biegnij”. Jako ośmioletni chłopiec dokonał brawurowej ucieczki z warszawskiego getta. Na premierze obecny będzie również Uri Orlev, który opisał tę niesamowitą historię w swojej książce. Pozycja ta szybko stała się międzynarodowym bestsellerem i została przetłumaczona na 15 języków. Polski przekład powieści ukaże się tuż przed premierą, tj. 4 stycznia 2014 roku, nakładem wydawnictwa W.A.B. 8 stycznia w Warszawie nie zabraknie również nagrodzonego Oscarem reżysera „Biegnij, chłopcze, biegnij” – Pepe Danquarta. Do Polski przyjedzie także Rainer Bock, który na swoim koncie ma m.in. rolę w „Bękartach wojny” Quentina Tarantino, czy Jeanette Hain, która grała u boku Kate Winslet w filmie „Lektor”. Na uroczystej premierze nie mogłoby zabraknąć również polskiej obsady. Pośród gości pojawią się: Andrzej i Kamil Tkaczowie, Grażyna Szapołowska, Mirosław Baka, Izabela Kuna, Przemysław Sadowski oraz Olgierd Łukaszewicz.

„Biegnij, chłopcze biegnij” to niesamowita i wzruszająca historia, która wydarzyła się naprawdę. Książka opowiada poruszające losy ośmioletniego uciekiniera z warszawskiego getta, który stracił całą rodzinę i zdany jest na pomoc ze strony obcych. Trafia do domu życzliwej Polki (w filmie wcieliła się w nią Elizabeth Duda). Kobieta decyduje się go przygarnąć i namawia, by dla bezpieczeństwa przyjął nową tożsamość – osieroconego Polaka wyznania rzymskokatolickiego. Wskutek dramatycznego splotu wydarzeń, chłopiec musi opuścić gościnny dom i rusza w pełną przygód i niebezpieczeństw wędrówkę przez ogarnięty wojną kraj. Korzystając z pomocy polskich rodzin i przybranej tożsamości, próbuje przetrwać koszmar okupacji.

Reżyserem obrazu jest zdobywca Oscara Pepe Danquart. W międzynarodowej obsadzie plejada gwiazd polskiego kina. W roli głównej, zagranej wspólnie z bratem-bliźniakiem Andrzejem, Kamil Tkacz, którego debiut w głośnym i wielokrotnie nagrodzonym „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy zachwycił cały świat.

„Ciężkie losy małego chłopca pośród okropieństw wojny są tak nieprawdopodobne, że ciężko uwierzyć w to, że naprawdę miały miejsce. Jednak jest to prawda. Chłopiec przeżył, jest obecnie starszym panem i chętnie opowiada swoją historię” – powiedział Pepe Danquart, reżyser. „To autentyczna, przejmująca historia, która wcale nie jest pesymistyczna. Historia o sile, nadziei i odwadze.”

„Scenarzyście filmu udało się stworzyć wspaniałą adaptację książki, wydobył z niej to, co najważniejsze, nie tracąc ani odrobiny jej emocjonalnego oddziaływania. Z ogromną wrażliwością i intuicją wnikliwego obserwatora utkał przygodową historię relacjonowaną przez dziecko, która chwyta widza za gardło i nie puszcza, aż do ostatniej sceny. 'Biegnij chłopcze, biegnij’ jest odą na cześć życia, wiary i nadziei” – napisali producenci filmu, Susanne Kusche i Uwe Spiller.

10 stycznia, czyli dwa dni po światowej premierze w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, „Biegnij, chłopcze, biegnij” wejdzie na ekrany kin. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu:

Plakat filmu „Biegnij, chłopcze, biegnij”:

BiegnijChlopczeBiegnij_plakat

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film