„Superbohaterowie” – filmowa historia o związkach i roli, jaką odgrywa w nich czas, którą Paolo Genovese nakręcił na podstawie własnej powieści

23 lipca 2022

Od piątku 22 lipca w kinach możecie oglądać film „Superbohaterowie”. To romantyczny komediodramat wprowadzający nas w życie pary, która walczy o utrzymanie związku, przechodząc przez różne, często skrajne, stany emocjonalne. Reżyser Paolo Genovese nakręcił go na podstawie własnej powieści pod tym samym tytułem.

Włoski reżyser i scenarzysta Paolo Genovese, któremu międzynarodową sławę przyniósł komediodramat „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, ponownie zajął się mikrokosmosem międzyludzkich relacji. Tym razem jednak ograniczył się do dwóch osób, śledząc ich losy na przestrzeni dwudziestu lat.

Anna to impulsywna rysowniczka, która jest wrogiem wszelkich konwencji. Marco to profesor fizyki przekonany, że każde zjawisko da się racjonalnie wytłumaczyć. Oboje bardzo się od siebie różnią. Ona jest chaotyczna i pełna ironii, on zaś – precyzyjny i metodyczny. Jak wielu innych ludzi postanowili być razem. Są przekonani, że miłość dana jest raz na zawsze i już do końca swoich dni będą szczęśliwi. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że wspólne życie to nie tylko idylla, ale i mnóstwo trudnych chwil, z którymi niełatwo sobie poradzić. Stworzyli jednak związek, który przetrwał dwadzieścia lat.

Film powstał na podstawie powieści o tym samym tytule, którą napisał reżyser Paolo Genovese. Jak mówi, chciał przeanalizować związek dwojga osób z punktu widzenia upływającego czasu.

Reżyser Paolo Genovese prezentuje egzemplarze swojej powieści „Supereroi” (z wł. „Superbohaterowie”).

„Mój związek przetrwał ponad dwadzieścia lat i często zastanawiałem się nad powodami, dla których ludzie pozostają razem. Związki wokół mnie się zmieniają, często rozpadają i zastanawiam się, co o tym decyduje. Upływ czasu jest podstawą wszystkich naszych doświadczeń. Stanowi on aspekt pozytywny, ponieważ dzięki niemu powstaje więź i intymność, ale też może pojawić się nuda i przyzwyczajenie” – mówi Genovese.

Anna i Marco walczą o utrzymanie związku, przechodząc przez różne, często skrajne, stany emocjonalne. W końcu radzenie sobie ze wspólnymi problemami czasami wymaga prawdziwie nadludzkiej siły. To, co ich połączyło, jest niewiadomą, której żadna formuła nie zdołała wyjaśnić. Ale żeby kochać się przez całe życie trzeba mieć prawdziwe supermoce. Stąd tytuł filmu i książki – „Superbohaterowie”. „Obecnie coraz rzadziej spotyka się pary, które podejmują walkę, by pozostać razem. Bycie razem przez 10 lat jest trudne, dojście do 20 lat jest rzadkością, a ci, którzy przekraczają ten staż, są jak superbohaterowie” – mówi Genovese.

Reżyser przyznaje, że wpływ na trwałość związków ma zmieniająca się sytuacja. „Nie ma już potrzeby społecznej, która być może była w pokoleniu moich rodziców, aby pozostać razem. Rozwód nie był akceptowany: przed 1974 rokiem we Włoszech nie był nawet legalny. Pary tworzyły  rodzinę na zawsze, dopóki śmierć ich nie rozłączyła. Dziś pogląd społeczeństwa na to zmienił się diametralnie: jeśli związek wychodzi, to wychodzi, w przeciwnym razie zostaje zakończony. Nie zawsze tak jest, czasami pojawiają się wciąż przyczyny ekonomiczne lub psychologiczne, ale zauważalna jest tendencja do łatwiejszego rozstawania się. Więc żeby być razem, kiedy naprawdę chce się być razem, musisz mieć super moce” – wyjaśnia Genovese.

Fabuła „Superbohaterów” nie rozgrywa się linearnie. Poprzez ciągłe retrospekcje dowiadujemy się, jak Anna i Marco spotykają się po raz pierwszy, kochają, zastanawiają się nad przeznaczeniem, zakochują, zamieszkają razem, ranią się, odnajdują i stawiają czoła wyzwaniom. Wokół nich zaś przewija się grupa innych postaci, również zmagających się ze związkami, najczęściej dysfunkcjonalnymi.

„To tak, jakbym zrobił dwa filmy w jednym. Pierwsze dziesięć lat tej pary i drugie dziesięć. Analizowane równolegle. Ciekawe jest patrzenie, jak te same sytuacje, te same problemy, lęki i niepokoje odbierane są w zupełnie inny sposób na początku opowieści i później, w znacznie bardziej dojrzałym związku” – zauważa reżyser.

Film Paolo Genovese to opowieść o związkach i tym, jaką rolę odgrywa w nich czas. Reżyser, podobnie jak w swoich poprzednich produkcjach, stawia proste, ale celne pytania. Tym razem zastanawia się, czy istnieje recepta na udany związek. A jeśli nie? W główne role wcieliły się gwiazdy włoskiego kina: Jasmine Trinca („Pokój syna”, „Sekret bogini Fortuny”) oraz Alessandro Borghi („Suburra”, „The Place”).

„Superbohaterów” zobaczycie już na ekranach kin. Film jest wyświetlany w kinach studyjnych oraz sieci Cinema City.

Plakat promujący film „Superbohaterowie”:

[edm]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film