banner ad

Spielberg wyprodukuje serial na podstawie „Nowego, wspaniałego świata” Huxleya

8 maja 2015

nowy-wspanialy-swiat-serial
Stacja telewizyjna SyFy oraz należąca do Stevena Spielberga firma producencka Amblin Television przygotowują się do realizacji serialu na podstawie jednej z najsłynniejszych XX-wiecznych antyutopii, „Nowego, wspaniałego świata” Aldousa Huxleya.

W opublikowanej w 1932 roku powieści autor przedstawił przerażającą wizję przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości. W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej „ery Forda”) obywatele Republiki świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęcia poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu – po to, by w wieku dojrzałym stać się cząstkami kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów. Ci, którzy nie potrafili się dostosować, umieszczani są w rezerwacie, gdzie żyją według starych, „naturalnych” zasad.

„?Nowy, wspaniały świat? jest jednym z najbardziej wpływowych klasyków gatunku wszech czasów. Zawarta w dziele prowokacyjna wizja przyszłości wciąż jest groźna i ponadczasowa” ? powiedział dyrektor SyFy, Dave Howe, obiecując monumentalną produkcję, która stanie się znakiem rozpoznawczym stacji.

Na razie wiadomo jedynie, że za scenariusz serialu odpowiadał będzie Leslie Bohem („Wybrańcy obcych”, „Bezpieczna przystań”, „Góra Dantego”). Miejmy nadzieję, że powieść Huxleya doczeka się wreszcie dobrej adaptacji, ponieważ żadna z dotychczasowych ? w reżyserii Burta Brinckerhoffa z 1980 roku oraz w reżyserii Lesliego Libmana i Larry?ego Williamsa z 1998 roku ? nie należy do udanych.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film