banner ad

„Skowyt” o życiu Allena Ginsberga od dzisiaj na ekranach kin

30 marca 2012

Dzisiaj na ekrany polskich kin wchodzi „Skowyt” – film opowiadający o skandalu, jaki wywołał opublikowany w 1956 słynny poemat Allena Ginsberga.

„Widziałem najlepsze umysły mego pokolenia zniszczone szaleństwem, głodne histeryczne nagie” – od tych słów zaczyna się „Skowyt”, jedno z najsłynniejszych dzieł pokolenia Beat Generation. Nakręcony pod tym samym tytułem film opowiada o procesie, jaki toczy się w San Francisco przeciw wydawcy poematu. Prokurator stara się doprowadzić do zakazu rozprowadzania utworu, podczas gdy obrońca argumentuje, że jest on wyrazem wolności słowa, a wszelkie użyte w nim wulgaryzmy ? przejawem ekspresji twórczej. Postępowanie przybiera coraz to różne formy od groteskowej po prawdziwie poruszającą w miarę przesłuchań kolejnych świadków.

Film jest jednocześnie portretem młodego Allena Ginsberga, poety i jednego z liderów pokolenia bitników. Ginsberg wspomina swoje podróże, romanse i próby odnalezienia autowyzwolenia, które doprowadziły do powstania „Skowytu”. Obraz w reżyserii Roba Epsteina i Jeffrey’a Friedman’a to portret artysty-renegata, który przełamywał bariery, by znaleźć odkupienie i miłość, a także pobudzająca wyobraźnię „przejażdżka” po proroczym wierszu, który poruszył pokolenie i odbił się szerokim echem na całym świecie.

W rolę Ginsberga wcielił się w obrazie James Franco, aktor, który sam posiada na koncie dwie wydane w formie książkowej próby prozatorskie. Na ekranie towarzyszą mu m.in. Treat Williams i Jeff Daniels.

W Polsce film ma swoją premierę dzisiaj, tj. 30 marca, czyli ponad dwa lata od momentu pojawienia się na ekranach kin w USA. Warto go jednak obejrzeć jako wprawkę przed czekającą nas jeszcze w tym roku premierą „W drodze” na podstawie kolejnej sztandarowej pozycji nurtu Beat Generation.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu:

Tematy: , , , ,

Kategoria: film