„Skandal w angielskim stylu” ? polska premiera miniserialu z Hugh Grantem i Benem Whishawem na podstawie książki Johna Prestona

30 października 2018


2 listopada w HBO i HBO GO odbędzie się premiera miniserialu „Skandal w angielskim stylu” przybliżającego historię skandalu, który wstrząsnął sceną polityczną w Wielkiej Brytanii w latach 70. XX wieku. W roli skompromitowanego polityka występuje Hugh Grant, za reżyserię odpowiada Stephen Frears. Produkcja jest ekranizacją powieści faktu Johna Prestona, która do tej pory nie doczekała się polskiego wydania.

„Skandal w angielskim stylu” („A Very English Scandal”) opowiada o kulisach prawdziwej, szokującej historii pierwszego brytyjskiego polityka, który został oskarżony o udział w spisku i podżeganie do zabójstwa.

Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku Jeremy Thorpe (w tej roli Hugh Grant) jako lider Partii Liberalnej i najmłodszy od stu lat przywódca brytyjskiej partii był jednym z najpopularniejszych i najbardziej charyzmatycznych polityków w kraju. Ale Jeremy posiadał też tajemnicę, którą za wszelką cenę starał się ukryć. Miał niegdyś homoseksualny związek z niejakim Normanem Scottem (Ben Whishaw). Dawny i bardzo niedyskretny kochanek od lat sprawiał kłopoty, rozpowiadając na lewo i prawo o ich relacji. Partyjny kolega Thorpe’a stawał na głowie, żeby uspokoić problematycznego mężczyznę, załatwiano mu różne sprawunki, przez jakiś czas otrzymywał nawet cotygodniowe „honorarium”. Jednak ten nieustannie powracał, zagrażając błyskotliwej karierze polityka. Thorpe widział tylko jedno wyjście z tej sytuacji ? Scott musiał zostać raz na zawsze uciszony. Wynajęto płatnego mordercę. Zlecenia jednak nie udało się wykonać, ponieważ broń kilkukrotnie nie wystrzeliła. Sprawca uciekł, a Scott udał się na policję. Historia ostatecznie trafiła do publicznej wiadomości, wywołując jeden z największych skandali w latach siedemdziesiątych.

Miniserial jest adaptacją powieści faktu Johna Prestona „A Very English Scandal: Sex, Lies and a Murder Plot at the Heart of the Establishment” opisującej wydarzenia, które radykalnie zmieniły postrzeganie wielkiej polityki. Proces Jeremy?ego Throrpe?a był pod tym względem wydarzeniem przełomowym. Brytyjska opinia publiczna poznała mroczne tajemnice establishmentu i dowiedziała się, do czego zdolni są jego członkowie, chcąc zatuszować niewygodne dla nich zdarzenia.

„Skandal w angielskim stylu” to mroczna, a jednocześnie zjadliwie zabawna produkcja. „Cały czas balansowałem pomiędzy dwoma stanowiskami. Czy to nie wyszło zbyt zabawnie? A może nie jest wystarczająco zabawnie?” ? komentuje Stephen Frears. „Ten miniserial musiał być komiczny i jednocześnie dramatyczny”.

W rolach głównych w produkcji występują: laureat trzech Złotych Globów Hugh Grant („Był sobie chłopiec”) oraz dwukrotnie nominowany do BAFTY Ben Whishaw („System sprawiedliwości”). W obsadzie znaleźli się również: Alex Jennings („Dama w vanie”), Patricia Hodge („Człowiek słoń”) oraz Monica Dolan („Nie opuszczaj mnie”). Autorem scenariusza jest Russell T. Davies („Dr Who”, „Queer As Folk”, „Cucumber”).

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun 3-odcinkowego miniserialu „Skandal w angielskim stylu”:

fot. mat. prasowe HBO

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film