Sigourney Weaver jako agentka literacka J.D. Salingera. Zwiastun filmu opartego na wspomnieniach pisarki Joanny Rakoff

1 marca 2021

Sigourney Weaver, aktorka znana m.in. z serii filmów „Obcy”, wcieliła się w agentkę literacką J.D. Salingera. Obraz zatytułowany „Mój rok z Salingerem” oparto na wspomnieniach pisarki i dziennikarki Joanny Rakoff, która w latach 90. przepracowała rok w agencji Harold Ober Associates opiekującej się autorem „Buszującego w zbożu”. W sieci można obejrzeć zwiastun filmu.

W połowie lat 90. Joanna, początkująca pisarka, opuszcza Berkeley w Kalifornii i ze swoim chłopakiem przenosi się do Nowego Jorku, gdzie podejmuje pracę w jednej z najstarszych nowojorskich agencji literackich. 23-latka nie jest świadoma, że agencja dba o interesy jednego z najsłynniejszych i najbardziej tajemniczych pisarzy – J.D. Salingera. Nie czytała też żadnej z jego książek.

Szefowa agencji, Margaret (w rzeczywistości nazywała się Phyllis Westberg, w tej roli zobaczymy Sigourney Weaver), nie wierzy w przydatność komputerów. Joanna pracuje więc na maszynie do pisania. W końcu spada też na nią zadanie związane ze sławnym odludkiem. Na adres agencji spływają stosy listów, które ludzie piszą do Salingera. Zgodnie z instrukcją dziewczyna ma w odpowiedzi na nie wysyłać ogólnikową formułkę, wyjaśniającą, że Salinger nie czyta wiadomości od fanów. W końcu jednak postanawia na własną rękę udzielać bardziej spersonalizowanych odpowiedzi.

„Mój rok z Salingerem” to opowieść o młodej pisarce, która zyskuje swój własny głos, a jednocześnie okazja, aby zanurzyć się w literacki świat Nowego Jorku lat 90., jeszcze przed nastaniem ery cyfrowej. Pobyt Joanny Rakoff w agencji zbiegł się w czasie z podjętą przez małe wydawnictwo Orchises Press próbą opublikowania w formie książki noweli „Hapworth 16, 1924”. Pomimo długich i wyczerpujących zabiegów dzieło nie ujrzało światła dziennego. Krótko przed publikacją książki Salinger wycofał swoją zgodę.

W filmie „Mój rok z Salingerem” w głównej roli występuje Margaret Qualley, którą rozsławił udział w realizacji „Pewnego razu… w Hollywood” Quentina Tarantino. Partneruje jej Sigourney Weaver jako Margaret. W obrazie zobaczymy również Douglasa Bootha, Colma Feore’a, Seánę Kerslake, Bríana F. O’Byrne’a, Xiao Sun, Théodore’a Pellerina i innych.

Prapremiera filmu miała miejsce 20 lutego 2020 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Prawdopodobnie z powodu pandemii obraz do szerokiej dystrybucji w Ameryce Północnej wchodzi 5 marca 2021 roku. Data polskiej premiery nie jest jeszcze znana, ale dystrybutorem będzie Monolith.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Mój rok z Salingerem”:

Tematy: , , , ,

Kategoria: film