Serial na podstawie powieści „Powiedz mi, kim jestem” Julii Navarro do obejrzenia bezpłatnie online

11 kwietnia 2023

Platforma Arte.tv udostępniła bezpłatnie serial zrealizowany na podstawie znanej polskim czytelnikom powieści „Powiedz mi, kim jestem” autorstwa Julii Navarro. Historia przenosi nas do Hiszpanii czasów Franco, a także… Warszawy z okresu II wojny światowej.

Julia Navarro to jedna z najpopularniejszych współczesnych pisarek Półwyspu Iberyjskiego. Sprzedała ponad 2,5 miliona książek na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Chinach, Korei, Japonii czy Rosji. Niedawno polscy czytelnicy mieli okazję przeczytać jedną z jej nowszych powieści, zatytułowaną „Moje miejsce na ziemi”. Hiszpański serial, który właśnie udostępniono w sieci, powstał na podstawie jednego z wcześniejszych dzieł, książki „Powiedz mi, kim jestem” (org. „Dime quién soy”). Produkcję zrealizowano w 2020 roku, ale dopiero teraz można ją obejrzeć w naszym kraju.

„Powiedz mi, kim jestem” przedstawia losy Amelii Garayoa, dziewczyny z zamożnego domu, która zostaje wciągnięta w wir historii i nieoczekiwanie dla siebie samej staje się częścią międzynarodowej siatki szpiegowskiej. Ten trzymający w napięciu thriller z elementami romansu opowiada nie tylko o Hiszpanii w latach 30. XX wieku – jego akcja obejmuje hiszpańską wojnę domową, II wojnę światową oraz zimną wojnę. Widzowie, podążając za główną bohaterką, odwiedzą Buenos Aires, Moskwę, Berlin, Rzym, Ateny czy Warszawę, w której Amelia będzie współpracowała z polską organizacją podziemną, zostanie aresztowana przez Gestapo i trafi na Pawiak.

Serial rozpoczyna się w 1988 roku. Prowadzący małe wydawnictwo Javier Carranza otrzymuje od dziennikarza manuskrypt książki. Dzięki niemu pozna burzliwą biografię Amelii Garayoa, kobiety, która poruszona ideałami, porzuca swoje dotychczasowe życie, by walczyć o wolność. Na swojej drodze kobieta spotyka czterech mężczyzn, którzy naznaczają jej życie: Santiago, Pierre’a, Alberta i Maxa. To za ich sprawą Amelia zostanie wciągnięta w najistotniejsze wydarzenia historii XX wieku: od powstania Franco do wyzwolenia Berlina, poprzez komunistyczne represje w stalinowskiej Rosji, barbarzyństwo warszawskiego getta, Rzym ostatnich lat Duce czy upadek nazistowskich Niemiec. Jest to historia Europy XX wieku, uosobiona w kobiecie, która przez całe życie płaciła wysoką ceny za swoje ideały.

„Powiedz mi, kim jestem” to pierwsza powieść w dorobku Julii Navarro, którą autorka zgodziła się zekranizować. „Zawsze byłam bardzo niechętna adaptacjom z obawy przed utratą tego, co stworzyłam. Wiem, że (książka i serial) to dwa różne style opowiadania i nie mam z tym problemu. Nie obchodzi mnie za bardzo, w jaki sposób to przedstawią. To, o co zawsze prosiłam, to żeby pisane scenariusze były wierne duchowi bohaterów i temu, co jest opowiedziane w powieści. I mogę powiedzieć, że (twórcy serialu) byli pełni szacunku i wrażliwości wobec wszystkich moich żądań” – powiedziała pisarka.

Jedno z takich żądań Julii Navarro dotyczyło obsady. Autorka powieści chciała, żeby główną bohaterkę zagrała Irene Escolar. „Bez niej nie byłoby tej adaptacji. Nie wyobrażałam sobie innej aktorki w roli głównej, jej udział to gwarancja jakości” – skomentowała krótko pisarka.

Serial „Powiedz mi, kim jestem” został wyreżyserowany przez Eduarda Cortésa, a scenariusz napisał Piti Español. Wszystkie odcinki udostępniono na platformie Arte.tv. Można je poniżej obejrzeć bezpłatnie do 30 września 2023 roku.

Odcinek 1:

Odcinek 2:

Odcinek 3:

Odcinek 4:

Odcinek 5:

Odcinek 6:

Odcinek 7:

Odcinek 8:

Odcinek 9:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film