Serial na motywach ?Firmy? Johna Grishama

10 lutego 2012


19 lutego na antenie AXN pojawi się serialowa ekranizacja dalszych losów bohaterów bestsellerowej powieści Johna Grishama pt. ?Firma?.

?Firma? to kontynuacja losów Mitcha McDeere?a , świat wielkich korporacji i mafijnych porachunków. Akcja telewizyjnej wersji ?Firmy? rozpoczyna się 10 lat po tym, jak młody Prawnik Mitch McDeere doprowadził do upadku firmę prawniczą z Memphis i stawił czoła chicagowskiej mafii. Wraz z rodziną, po opuszczeniu federalnego programu ochrony świadków, stara się urządzić swoje życie od nowa, przenosząc się do Waszyngtonu. Otwiera własną firmę prawniczą, aby z pomocą rodziny ponownie spróbować swoich sił w prawniczym światku. Przeniesienie do innego miasta nie oznacza jednak końca jego kłopotów. Bohater zostanie wplątany w intrygę w świecie prawniczych korporacji, a staży wrogowie nie dadzą o sobie zapomnieć.

John Grisham

Fabuła „Firmy” powstała na podstawie historii opisanej w powieści Johna Grishama. Książka, w samych Stanach Zjednoczonych, sprzedała się w nakładzie ponad 20 milionów egzemplarzy. W 1993 roku na jej podstawie nakręcono film kinowy z Tomem Cruisem w roli głównej, który zarobił na świecie ponad 270 milionów dolarów, a przy okazji wypromował pisarstwo Grishama. Sam autor przyłożył zresztą rękę, zarówno do filmowej adaptacji swojego dzieła, jak i do nowego serialu. John Grisham nie tylko miał wpływ na scenariusz i całą historię „10 lat później”. Jest również producentem wykonawczym trzeciej telewizyjnej adaptacji swoich książek. Zarówno on, jak i drugi producent wykonawczy serialu, Lukas Reiter, mają za sobą doświadczenie z prawdziwych sal sądowych. Obaj byli obrońcami, obaj mieli okazję zetknąć się ze światem przedstawionym w serialu.

?Tym, co jest fantastyczne w pracy z Lukiem, jest fakt, że on też to robił. Bywał w salach sądowych, pracował nad ciężkimi sprawami, to są naprawdę wartościowe doświadczenia. To jest coś, czego nie można się nauczyć albo dowiedzieć? – tłumaczy Grisham. ?Myślałem, że „Firma” nie żyje już od kilku lat, kiedy pojawił się Luke. Zasypał mnie pytaniami o postacie, nazwy, scenografię? Odpowiedziałem mu, że zna całą historię lepiej ode mnie ? tak zaczął się serial.?

okładka książkowej "Firmy"

Serial kręcony był głównie w Toronto, w Kanadzie, a w jego obsadzie znaleźli się Josh Lucas („Prawnik z Lincolna”) i Juliette Lewis („Urodzeni mordercy”). Lucas gra Mitcha McDeere?a ? postać rozsławioną przez kreację Toma Cruise’a w kinowym hicie Sidneya Pollacka. Lewis wciela się w jego recepcjonistkę, Tammy Hemphill (w filmie fabularnym w tej roli wystąpiła Holly Hunter).

Dwugodzinny pilot serialu wyemitowany zostanie tego samego dnia w 111 krajach na całym świecie. W Polsce premiera serialu „Firma” będzie miała więc miejsce w dniu premiery światowej, tj. 19 lutego o godz. 20.00 na kanale AXN. Powtórka 20 lutego o godz. 22.00. Kolejne odcinki będzie można oglądać w każdy poniedziałek od 27 lutego o godz. 22.00.

Jednocześnie wydawnictwo Albatros poinformowało, że zostało wydawcą książek Johna Grishama w Polsce. Książkowa ?Firma? w wersji tradycyjnej, elektronicznej i jako audiobook ukaże się w księgarniach 22 lutego 2012.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun telewizyjnej ?Firmy?:

http://www.youtube.com/watch?v=Aq0m7YeqUtE

Tematy: , , , ,

Kategoria: film