Serial „Last Light” na motywach powieści „Gdy zgasną światła” Alexa Scarrowa dostępny na platformie Viaplay

17 października 2022

Od 16 października na platformie Viaplay można oglądać pierwszy odcinek serialu „Last Light” nakręconego na motywach powieści „Gdy zgasną światła” brytyjskiego pisarza Alexa Scarrowa. W rolach głównych występują Matthew Fox („Zagubieni”) i Joanne Froggatt („Downton Abbey”).

„Last Light” momentami przypomina mroczną wizję współczesnej apokalipsy. Pogłębiający się globalny kryzys energetyczny, w tym brak ropy naftowej, prowadzą do masowych protestów ludności i chaosu. Wydarzenia te oglądamy z perspektywy walczącej o przetrwanie rodziny Yeatsów, która być może będzie w stanie wpłynąć na to, jak potoczą się losy świata.

Andy Yeats to wysokiej klasy specjalista petrochemii pracujący dla naftowych gigantów z Bliskiego Wschodu, gdzie udaje się w celu zdobycia informacji na temat zmniejszających się dostaw ropy. W tym samym czasie jego żona Elena z niewidomym synem Samem przebywa we Francji, gdzie lekarze walczą o przywrócenie wzroku chłopca. Tylko jego córka Laura, zagorzała działaczka na rzecz ochrony środowiska, pozostaje w rodzinnym Londynie. Nagle świat dopada największy kryzys energetyczny w historii. Kończą się dostawy ropy naftowej, zaczyna brakować elektryczności, a pogłębiająca się niepewność i brak możliwości realizowania podstawowych potrzeb życiowych sprawia, że ludzie wychodzą protestować na ulicę. Z dnia na dzień dotychczasowe życie mieszkańców świata wywraca się do góry nogami, a za rogiem czai się chaos i przemoc. Czy w tym nieprzyjaznym świecie rodzinie uda się przetrwać?

Kiedy okazuje się, że do kryzysu najprawdopodobniej nie doszło z przyczyn naturalnych, Andy staje się jednym z głównych podejrzanych w związku z napisaną przed laty pracą naukową. Brytyjskie służby MI6 zamierzają go aresztować, jak tylko pojawi się na terytorium Wielkiej Brytanii. Jednocześnie Andy odkrywa przyczynę kryzysu energetycznego i zdaje sobie sprawę, że z tą wiedzą nie będzie mu łatwo przetrwać. Musi uważać na siebie i na to, komu ufa, bo stawką jest nie tylko los jego rodziny, ale też świata.

W postać Andy’ego wcielił się Matthew Fox, gwiazdor głośnego serialu „Zagubieni”, a rolę żony odegrała Joanne Froggatt, laureatka Złotego Globu za rolę w serialu „Downton Abbey”. Ponadto w serialu wystąpili: Tom Wlaschiha, Alyth Ross, Taylor Fay, Amber Rose Revah, Victor Alli, Hakeem Jomah oraz szwedzka gwiazda muzyki i filmu Felix Sandman.

Wszystkie pięć odcinków „Last Light” zostało wyreżyserowanych przez amerykańską reżyserkę Dennie Gordon, która jest również jedną z producentek wykonawczych. W fabule zostały wprowadzone znaczne zmiany w porównaniu z książkowym pierwowzorem, ale twórcy serialu podkreślają, że wszystko odbyło się za pozwoleniem pisarza Alexa Scarrowa.

Chociaż „Last Light” jest serialem limitowanym, nie oznacza to, że ciąg dalszy nie powstanie, jak to miało miejsce chociażby w przypadku „Wielkich kłamstewek”. Tym razem byłoby to o tyle łatwiejsze, że istnieje też druga książka – „Afterlight”. „Bylibyśmy absolutnie otwarci, by rozszerzyć serial na drugi sezon. Myślę, że w takich sytuacjach zawsze trzeba poczekać i zobaczyć, jaki będzie apetyt publiczności. Sądzę, że wszyscy zaangażowani w tej projekt byliby szczęśliwi, mogąc kontynuować tę historię” – mówi reżyserka.

Powieść „Gdy zgasną światła” Alexa Scarrowa opublikowało w Polsce Wydawnictwo Gruner+Jahr Polska (obecnie: wydawnictwo Słowne). Poniżej możecie zobaczyć zwiastun serialu:

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: film