banner ad

Serial „Kraina Lovecrafta” na podstawie książki Matta Ruffa w HBO i HBO GO już 17 sierpnia. Powieść w księgarniach 2 września

14 sierpnia 2020

Znamy już datę premiery serialu i polskiego wydania powieści „Kraina Lovecrafta”. Produkcja oparta na horrorze Matta Ruffa o tym samym tytule zadebiutuje w HBO i HBO GO 17 sierpnia. Książka trafi do księgarń 2 września nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Akcja „Krainy Lovecrafta” rozgrywa się w połowie lat 50. Weteran wojenny i wielbiciel science-fiction, czarnoskóry Atticus Freeman, otrzymuje tajemniczy list od dawno niewidzianego ojca. By wyjaśnić sprawę i odnaleźć rodzica, wyrusza w podróż wraz ze swoją przyjaciółką z dzieciństwa oraz wujem. Ich wyprawa szybko przeradza się w walkę o przetrwanie. Droga wiedzie bowiem przez amerykańskie Południe – krainę, w której rasizm jest wszechobecny i gdzie spotkać można… osobliwości rodem z książek jednego z najwybitniejszych autorów powieści grozy: H.P. Lovecrafta.

W „Krainie Lovecrafta” pisarz Matt Ruff łączy najlepsze tradycje powieści grozy, horroru oraz fantastyki, tworząc wciągającą opowieść o okrucieństwie rasistowskich przekonań. Bohaterowie powieści zmierzyć się muszą nie tylko z tropiącym czarnoskórych szeryfem, nie wahającym się używać przemocy. Na swojej pełnej przygód drodze spotkają czające się w lesie przerażające potwory, tajemniczy Zakon Prastarego Świtu i duchy zamieszkujące skrywającą mroczny sekret posiadłość.

„Historia zrodziła się jako propozycja na serial telewizyjny. Zamysł polegał na stworzeniu czegoś w podobnej konwencji, jak 'Z archiwum X’ czy 'Kolchak the Nightstalker’, gdzie główni bohaterowie przeżywają co tydzień paranormalne przygody. Chciałem jednak, żeby powstało coś innego, dlatego zamiast białych agentów FBI wpadłem na to, żeby fabuła skoncentrowała się na grupce bliskich sobie czarnych osób. (…) A że nie udało się tego zrobić jako serialu telewizyjnego, przez następne 3-4 lata myślałem nad tym i w końcu wymyśliłem, co zrobić, że pomysł zadziałał jako powieść. Tak więc doszedłem do książki okrężną drogą” – mówi autor.

Ostatecznie powstał również serial. Zainteresowanie przeniesieniem powieści na ekran wyraziła stacja HBO. Współtwórcą produkcji jest m.in. J.J. Abrams (producent wykonawczy serialu „Westworld”) oraz Jordan Peele, laureat Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu „Uciekaj!”, który także wyreżyserował pierwszy odcinek. Obowiązki producentki wykonawczej i showrunnerki pełni Misha Green. W rolach głównych w „Krainie Lovecrafta” występują: Jonathan Mayors, Jurnee Smollett-Bell, Aunjanue Ellis, Abbey Lee, Jada Harris, Wunmi Mosaku oraz Michael Kenneth Williams. W pozostałych rolach grają: Courtney B. Vance, Jamie Chung, Jamie Neumann, Jordan Patrick Smith i Tony Goldwyn.

Serial „Kraina Lovecrafta” to wysokobudżetowa produkcja. „Nasz scenograf powiedział, że mamy 162 plany zdjęciowe. Studia zajmujące się efektami wizualnymi i specjaliści od charakteryzacji, z którymi pracowaliśmy, należą do największych w branży. Robią filmy z serii 'Gwiezdne wojny’. Nic mnie więc nie ograniczało poza własną wyobraźnią, co jest fantastyczne” – komentuje Misha Green. Jak dodała showrunnerka, pracując nad serialem zespół producentów i scenarzystów obejrzał klasyczne horrory i fani gatunku odnajdą podczas oglądania wiele nawiązań.

Premiera serialu „Kraina Lovecrafta” zaplanowana została w HBO i HBO GO na 17 sierpnia. Pierwszy odcinek dostępny będzie w serwisie HBO GO od rana. Premiera na antenie HBO odbędzie się równolegle z premierą amerykańską, czyli o godzinie 03:00, powtórka zaplanowana została tego samego dnia o godzinie 20:10. Kolejne odcinki swoje premiery będą miały co tydzień, w poniedziałki. Serial składa się z 10 odcinków.

Powieść Matta Ruffa o tym samym tytule, która stała się podstawą serialu, dostępna będzie w księgarniach od 2 września. „Kraina Lovecrafta” ukaże się także w wersji audiobookowej. Książkę przeczyta Mariusz Bonaszewski. Poniżej możecie zobaczyć okładkę powieści.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film