Serial fantasy „Mroczne materie” na podstawie trylogii Philipa Pullmana od 5 listopada w HBO i HBO GO

13 września 2019


Dobre wieści dla wielbicieli trylogii „Mroczne materie” Philipa Pullmana. Pierwszy sezon serialu będącego ekranizacją tej popularnej serii książek fantasy trafi na ekrany telewizorów już na początku listopada. W Polsce produkcję będzie można oglądać od 5 listopada w HBO i HBO GO.

Kiedy w 2007 roku na ekrany kin wszedł film „Złoty kompas” na podstawie pierwszej części trylogii fantasy „Mroczne materie” Philipa Pullmana, czytelnicy mogli być podwójnie zawiedzeni. Po pierwsze, sporo osób narzekało, że w scenariuszu pominięto wiele ważnych wątków z książki. Po drugie, wytwórnia zrezygnowała z planów kontynuacji, więc adaptacje dwóch kolejnych tomów w ogóle nie powstały. Zapowiadana na listopad produkcja BBC i HBO da wreszcie po latach możliwość zobaczenia historii wymyślonej przez Pullmana w serialowej formie, która pozwala na zawarcie w fabule wszystkich szczegółów z książek. Na dodatek jest niemal pewne, że otrzymamy ekranizację pełnej trylogii. Jeszcze przed premierą pierwszego odcinka zamówiono bowiem realizację sezonu drugiego.

Akcja „Mrocznych materii” osadzona jest w świecie, który uderzająco przypomina epokę wiktoriańską w Wielkiej Brytanii, ale w przeciwieństwie do naszej rzeczywistości dusze ludzi funkcjonują tam poza ciałami jako istoty zwane dajmonami, posiadające kształty zwierząt. Główna bohaterka to pozornie zwyczajna, ale niezwykle odważna dziewczyna o imieniu Lyra. Kiedy znika jej najlepszy przyjaciel, Lyra decyduje się ruszyć mu na pomoc, odkrywając przy tym groźny spisek, który dotyczy porwanych dzieci. Dziewczyna podejmuje też próbę zrozumienia tajemniczego zjawiska zwanego Pyłem (albo Prochem). Los zawiedzie ją na skute lodem ziemie Arktyki, gdzie władzę sprawują klany wiedźm, a niedźwiedzie polarne toczą wojny. Niezwykła podróż Lyry będzie miała poważne konsekwencje wykraczające daleko poza granice świata, który zamieszkuje.

Tony Hall, dyrektor generalny BBC, opisuje projekt jako „naprawdę ambitny” i ujawnia, że „koszt każdego odcinka jest wysoki”, co oczywiście ma się przekładać na spektakularne widowisko, które zobaczymy na ekranach. Producenci podkreślają, że formuła serialu daję odpowiednią ilość czasu, aby opowiedzieć tę historię tak, jak należy. Scenariusz do pierwszego sezonu napisał Jack Thorne, współautor sztuki „Harry Potter i przeklęte dziecko”.

W rolach głównych w serialu występują: Dafne Keen jako Lyra, Ruth Wilson (zdobywczyni Złotego Globu za rolę w „The Affair”) jako Mrs. Coulter, Lin-Manuel Miranda (zdobywca nagrody Toni za „Hamiltona”) jako Lee Scoresby, James McAvoy (nominowany do Złotego Globu za rolę w filmie „Pokuta”) jako Lord Asriel, a także Clarke Peters („Prawo ulicy” i „Treme”), James Cosmo, Anne-Marie Duff oraz Ariyon Bakare. „Mroczne materie” produkuje Bad Wolf i New Line Cinema dla BBC One oraz HBO.

Polska premiera serialu odbędzie się w HBO i HBO GO 5 listopada. W serwisie HBO GO pierwszy odcinek dostępy będzie od godziny 3:00 nad ranem. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun zapowiadanej produkcji.

Trylogię „Mroczne materie” wznawia wydawnictwo Mag. Pierwszy tom, „Zorza polarna”, jest dostępny w sprzedaży od 4 września w nowym tłumaczeniu Wojciecha Szypuły. Okładkę książki wykonał Dark Crayon.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film