Seria książek Johna Updike’a o Króliku doczeka się telewizyjnej adaptacji
Brytyjczycy zabierają się za pisanie scenariusza serialu, ponieważ chcą zaadaptować na potrzeby telewizji cykl książek Johna Updike?a o Harrym „Króliku” Angstromie, przeciętnym Amerykaninie, którego losy obserwujemy przez kolejne dekady, od młodości aż do śmierci.
Scenariusz napisze Andrew Davies, autor sukcesu m.in. kinowego „Dziennika Bridget Jones”, a także miniseriali „Samotnia”, „Duma i uprzedzenie” oraz „Wojna i pokój”. Projekt realizuje dla brytyjskiej firmy producenckiej Lookout Point, z którą współpracował już przy „Wojnie i pokoju” oraz zapowiadanych na ten rok „Nędznikach” i „Pretendencie do ręki”. W realizację przedsięwzięcia ma być również zaangażowany amerykański koproducent, nie wiadomo jednak na razie, czy będzie to PBS, HBO, A&E, czy może Netflix.
„Jako młody człowiek przeczytałem 'Uciekaj, Króliku’, gdy się ukazała, i pomyślałem: 'o rany, to jest właśnie coś o życiu’. Dla mnie żaden inny pisarz nie przygląda się przyziemności, codziennym detalom życia z tak ekspresjonistyczną, pełną barw duchową mocą. Od dawna miałem nadzieję na adaptację powieści Updike?a i jestem podekscytowany, zaczynając teraz tę podróż” ? powiedział Andrew Davies.
Choć Updike jest jednym z najbardziej cenionych amerykańskich pisarzy (ma w dorobku m.in. dwie Nagrody Pulitzera, dwie National Book Award i trzy National Book Critics Circle Award), pozostawił też bogaty dorobek (około 40 powieści i zbiorów opowiadań), do tej pory nie cieszył się dużym zainteresowaniem filmowców. Pierwsza książka o Króliku, „Uciekaj, Króliku”, doczekała się wprawdzie w 1970 roku ekranizacji z Jamesem Caanem w roli głównej, ale film nie został dobrze przyjęty. Dużo lepiej poradziły sobie na ekranach „Czarownice z Eastwick”, szczególnie gdy mowa o adaptacji z Jackiem Nicholsonem, Cher, Susan Sarandon i Michelle Pfeiffer, bo miniserial sprzed kilku lat przeszedł raczej bez echa. I na tym kończy się filmografia Updike’a.
„To ogromny zaszczyt zdobyć prawa i wsparcie od spadkobierców Updike’a, aby ożywić jego niesamowite powieści na potrzeby telewizji” ? skomentowała Faith Penhale z firmy producenckiej Lookout Point.
[aw,am]
TweetKategoria: film