Scenarzysta „Slumdoga” zaadaptuje na potrzeby filmu powieść „W lwiej skórze” Michaela Ondaatje

22 czerwca 2017


Wszystko wskazuje na to, że doczekamy się kolejnej po „Angielskim pacjencie” ekranizacji książki Michaela Ondaatje (na zdj.). Tym razem ma to być wcześniejsza powieść pisarza zatytułowana „W lwiej skórze”.

Opublikowana po raz pierwszy w 1987 roku książka w fabularyzowany sposób przedstawia życie imigrantów, którzy od początku XX wieku odgrywali dużą rolę w budowie miasta Toronto, ale ich wkład nigdy nie stał się częścią oficjalnej historii miasta. Ondaatje opisuje zaangażowanie osadników, którzy funkcjonowali poza głównym nurtem społeczeństwa. Na kartach powieści poznajemy losy bohaterów przedstawione w formie luźno rozrzuconych fragmentów i scen, które tworzą mozaikę z pogranicza jawy i snu. „W lwiej skórze” zachwyca barwnymi opisami Toronto z lat 30. ubiegłego wieku. W tle pojawia się również wiele prawdziwych opowieści z historii miasta.

Pod względem stylu i kompozycji książka może przypominać późniejszego „Angielskiego pacjenta”. Nie ma w tym żadnego przypadku. Bowiem Hana i Caravaggio po raz pierwszy pojawili się właśnie na kartach „W lwiej skórze”. W „Angielskim pacjencie” ujawniono również, jaki los spotkał głównego bohatera „W lwiej skórze”, Patricka Lewisa.

Adaptacją powieści na potrzeby kina zajmie się scenarzysta Simon Beaufoy, który zdobył Oscara za skrypt do filmu „Slumdog. Milioner z ulicy”. Za produkcję odpowiadać będą Robert Lantos z firmy producenckiej Serendipity i Andrea Calderwood z Potboiler.

Ekranizacja „Angielskiego pacjenta” była prawdziwym fenomenem 1996 roku, zdobywając 9 Oscarów i przynosząc twórcom przychody w wysokości 232 milionów dolarów. Pamiętne role w filmie zagrali Ralph Fiennes, Kristin Scott Thomas, Willem Dafoe i Juliette Binoche. Czy tym razem uda się powtórzyć sukces?

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film