Scarlett Johansson wyreżyseruje „Letnią przeprawę” na podstawie powieści Trumana Capote?a

17 maja 2013

Scarlett Johansson i Truman Capote
Podczas odbywającego się od środy festiwalu filmowego w Cannes aktorka Scarlett Johansson ogłosiła, że na swój pełnometrażowy debiut reżyserski wybrała adaptację odnalezionej po latach wczesnej powieści Trumana Capote?a pt. „Letnia przeprawa”.

„Kilka lat temu zaczęłam prowadzić rozmowy ze spadkobiercami Capote’a i pisarką Tristine Skylar o adaptacji 'Letniej przeprawy’, inspirującego wczesnego dzieła Trumana, które już dawno zdobyło moje serce. Możliwość przeniesienia tej historii na ekran jako mój pełnometrażowy reżyserski debiut jest marzeniem życia i wielkim przywilejem” – powiedziała Johansson.

Akcja „Letniej przeprawy” rozgrywa się w Nowym Jorku tuż po drugiej wojnie światowej. Grady McNeil, młoda dziewczyna z wyższych sfer, zostaje sama w penthousie przy Piątej Alei, gdy jej rodzice wyprawiają się na lato do Europy. Jej sekretny romans z chłopakiem urodzonym na Brooklynie, weteranem wojennym, który pracuje jako parkingowy, nabiera rumieńców. W miarę jak lato mija, staje się coraz poważniejszy i coraz bardziej dwuznaczny moralnie. Ostatecznie Grady podejmuje szereg decyzji, które nieodwracalnie naznaczą jej życie.

Capote zaczął pisać powieść w 1943 roku, gdy jako 19-latek po ukończeniu szkoły średniej pracował w charakterze gońca w redakcji „The New Yorkera”. Później jednak odłożył manuskrypt, aby zająć się pisaniem „Innych głosów, innych ścian”. Co nie znaczy, że zrezygnował zupełnie z „Letniej przeprawy”. 30 sierpnia 1949 roku podczas wakacji w Afryce Północnej, Capote poinformował swojego wydawcę, że ukończył około dwóch trzecich pierwszej wersji książki i obiecał nie wracać do Stanów, dopóki nie skończy pisać. Nigdy jednak nie zdecydował się na wydanie i ? jak twierdził ? zniszczył rękopis. Od śmierci pisarza w roku 1984 literaturoznawcy i biografowie zajmujący się jego twórczością długi czas uważali powieść za bezpowrotnie straconą. Jak się jednak okazało, cztery szkolne zeszyty z tekstem „Letniej przeprawy” uratowała ze śmieci osoba, pilnująca apartamentu, który pisarz wynajmował. Po śmierci tej osoby bratanek odkrył w archiwach rękopis powieści Capote?a i pod koniec 2004 roku wystawił go na sprzedaż. Rok później, dzięki porozumieniu zawartemu z powiernikami majątku pisarza, powieść udało się opublikować na rynku.

Chociaż „Letnia przeprawa” będzie reżyserskim debiutem Johansson, aktorka ma już w dorobku krótkometrażową produkcję pt. „These Vagabond Shoes”, w której wystąpił Kevin Bacon. 11-minutowy obraz miał stanowić segment filmowej antologii z 2009 roku pt. „Zakochany Nowy Jork”, ostatecznie jednak do filmu nie trafił.

Tematy: , , ,

Kategoria: film