Ruszyły zdjęcia do nowej ekranizacji „Cząstek elementarnych” Houellebecqa

5 maja 2021

Stacja telewizyjna France 2 rozpoczęła kręcenie nowej adaptacji powieści „Cząstki elementarne” Michela Houellebecqa. Za kamerą stanął Antoine Garceau.

Nowa adaptacja będzie mieć formę filmu telewizyjnego podzielonego na dwie 60-minutowe części. Zdjęcia rozpoczęły się 26 kwietnia i potrwają do 29 maja. Udostępniono już nawet jedną fotografię (powyżej), przedstawiającą głównych bohaterów – Bruna, Annabelle i Michela – gdy mieli 12 lat.

W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Pascale Arbillot (w roli Janine Luciani), Déborah François (jako Annabelle Wilkening), Jean-Charles Clichet (Michel Djerzinski), Guillaume Gouix (Bruno Clément), Michel Vuillermoz (Louis Duplessis), Liliane Rovère (Marie Djerzinski) i Patrick Mille (Serge Clément). Za scenariusz odpowiada Gilles Taurand.

Wydane w 1998 roku „Cząstki elementarne” to niepokojący portret współczesnego społeczeństwa, borykającego się z samotnością i postępującym indywidualizmem. Młody biolog, przesiadujący w nieskończoność nad swoją pracą, i jego przyrodni brat, pogrążający się w kryzysie psychicznym nałogowy konsument pornografii, uosabiają zdaniem autora dwa skrajne sposoby życia we współczesnej cywilizacji. Kiedy obsesje seksualne przywodzą jednego z braci na skraj obłędu, drugi pracuje nad genetycznym modelem nieśmiertelnej i bezpłciowej istoty ludzkiej.

Powieść przyniosła Houellebecqowi rozgłos i została w 2006 roku roku zekranizowana w Niemczech przez reżysera Oskara Roehlera. O francuskiej adaptacji mówiło się od 2019 roku. Teraz wreszcie przystąpiono do jej realizacji.

Wznowienie „Cząstek elementarnych” jest dostępne w księgarniach dzięki Wydawnictwu W.A.B.

[am]
fot. Thierry Valletoux

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film