Ruszyły zdjęcia do ekranizacji „Malowanego ptaka” Jerzego Kosińskiego

20 marca 2017


Czeski reżyser Václav Marhoul rozpoczął kręcenie zdjęć do filmu na podstawie głośnej powieści „Malowany ptak” Jerzego Kosińskiego. Obraz jest koprodukcją czesko-ukraińsko-słowacko-polską. W ekranizacji wystąpi międzynarodowa obsada, m.in.: Stellan Skarsg?rd, Udo Kier i Harvey Keitel.

„Podobnie jak miliony czytelników na całym świecie, byłem urzeczony powieścią, i kiedy w 2008 roku skończyłem film fabularny 'Tobruk’, postanowiłem skupić cały swój wysiłek na pozyskaniu praw. W końcu mi się udało” – powiedział Václav Marhoul, który jest nie tylko reżyserem, ale też scenarzystą i producentem powstającego filmu.

Filmowa adaptacja „Malowanego ptaka” kręcona jest w czerni i bieli w szerokoekranowym formacie Cinemascope. „Z uwagi na to, że autor nie ulokował tej historii w żadnym konkretnym miejscu, opisując je jako 'gdzieś w Europie Wschodniej’, zdecydowaliśmy się nie używać w dialogach żadnego z istniejących języków. Stworzyliśmy sztuczny język ? tzw. neosłowiański – i dialogi, które stanowią łącznie jedynie jakieś 10 minut całego filmu, zostaną potem zsynchronizowane” ? wyjaśnia reżyser.

W ciągu trzech lat powstało siedemnaście wersji scenariusza we współpracy z ośmioma redaktorami. Kluczowym momentem, dzięki któremu reżyser uznał, że stworzył wreszcie właściwą wersję historii, była Nagroda ScripTeast im. Krzystofa Kieślowskiego na festiwalu filmowym w Cannes w maju 2013 roku. „Malowany ptak” był jednym z dwunastu niezrealizowanych skryptów, wyróżnionych prestiżową nagrodą (spośród czterystu nadesłanych).

Marhoul przejechał prawie osiem tysięcy kilometrów, podróżując po Polsce, Ukrainie, Czechach i Słowacji w poszukiwaniu odpowiednich plenerów. Wstępne zdjęcia rozpoczęły się w zeszłym tygodniu w Pradze. 23 marca ekipa przenosi się do Wołynia na Ukrainie, potem filmowców czeka jeszcze sześć etapów kręcenia. Szacuje się, że zdjęcia zajmą łącznie 105 dni i zakończą się w maju 2018 roku w Świebodzicach w Polsce. Budżet filmu wynosi około 160 milionów koron (jakieś 25 milionów złotych).

Reżyser zapewnia, że „Malowany ptak” nie będzie filmem wojennym ani historią o Holocauście, lecz opowieścią o samotnej podróży i cierpieniu małego żydowskiego chłopca w czasie II wojny światowej, która niesie ponadczasowe przesłanie.

W głównej roli w filmie występuje 9-letni Petr Kotlár. Towarzyszą mu ukraińskie aktorki Nina Šunevič i Ala Sakalova, Rosjanin Aleksiej Krawczenko, Czesi Petr Vaněk, Jitka Čvančarová, Radim Fiala, Filip Kaňkovský i Milan Šimáček, a Polskę reprezentuje Lech Dyblik. Nie zabrakło również gwiazd o międzynarodowym formacie: w projekcie zgodzili się wziąć udział Stellan Skarsg?rd, Udo Kier i Harvey Keitel.

Prapremiera „Malowanego ptaka” zaplanowana jest na maj 2019. Film powinien trafić do szerokiej dystrybucji we wrześniu 2019.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film