Rozpoczęto zdjęcia do serialu na podstawie powieści „Emigracja” Malcolma XD

9 sierpnia 2022

Canal+ Polska przenosi na ekran głośną powieść Malcolma XD zatytułowaną „Emigracja”. Reżyserem 10-odcinkowego serialu jest Łukasz Kośmicki, który wraz z autorem książki napisał też scenariusz. Zdjęcia ruszyły kilka dni temu i będą realizowane w Polsce i w Londynie.

„Emirgacja” to historia młodego, nieco szalonego chłopaka, który zaraz po skończeniu liceum decyduje się na wyjazd do Wielkiej Brytanii. Celem tej podróży nie jest tylko chęć „dorobienia się”, ale przede wszystkim spotkanie z wielkim światem, który z małomiasteczkowej perspektywy wydaje się niezwykle fascynujący. Główny bohater jest bowiem, jak często podkreśla, mieszkańcem miasta o liczbie mieszkańców między 10 000 a 19 999.

Książka w charakterystyczny, tzw. „pastowy” sposób mówi o jednym z najważniejszych polskich zjawisk społecznych ostatnich dekad. To również opowieść o dorastaniu w powiatowej Polsce, obfitującej w totalnie zaskakujące i czasami absurdalne przygody na trasie z Polski do Londynu i w samej Wielkiej Brytanii.

„’Emigracja’ to oparta na moich losach historia o tym, jak na rzeczonej emigracji nie tylko nie dać się zabić, ale i nauczyć się życia. Można by stwierdzić, że żyć każdy jakoś tam umie, ale gdy trafia się z 'Dni Agrestu’ w małym mieście w Polsce centralnej do Londynu, gdzie są inne zwyczaje, kultury, wyznania i idee, to swoje pomysły na życie trzeba przewartościować. Pomagają w tym poznani po drodze romscy handlarze kamperami, tirowcy, squattersi, rosyjscy oligarchowie, rodzina królewska i recydywiści ukrywający się na wyspach przed polskim wymiarem sprawiedliwości – przy których to akurat człowiek zamiast życia uczy się raczej jak nie zginąć” – mówi autor powieści Malcolm XD, który nie ujawnia publicznie swoich personaliów ani wizerunku.

Opublikowana przez Wydawnictwo W.A.B. książka stała się bestsellerem i sprzedała się w nakładzie 65 000 egzemplarzy. Naturalne więc, że zainteresowali się nią filmowcy. „W 'Emigracji’ urzekło mnie to, że to nie tylko przezabawna i trochę łotrzykowska historia o perypetiach głównego bohatera i jego przyjaciela. Pod fasadą historii śmiejącej się z naszych rodaków za granicą kryje się błyskotliwa analiza polskiej prowincji i społeczności emigrantów w Wielkiej Brytanii, pokazująca, jak wygląda obecny tygiel narodów w Europie” – komentuje Łukasz Kośmicki, reżyser i współscenarzysta serialu.

Producentem ekranizacji jest Jake Vision DGA Studio, a producentem kreatywnym Dorota Kośmicka. Główne role w „Emigracji” grają Tomasz Włosok („Kruk”, „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”) oraz Michał Balicki („Planeta singli. Osiem historii”). Premiera zapowiedziana jest na wiosnę 2023 roku.

Zdjęcia do serialu właśnie się rozpoczęły. Żeby poczuć klimat absurdalnego humoru, który będzie obecny w dużych dawkach w serialu, Malcolm XD napisał mini-paste z krótką anegdotą z pierwszego dnia planu zdjęciowego:

„Zdjęcia do 'Emigracji’ rozpoczęliśmy od sceny z zatrzymaniem Malcolma, Szukiego i Wano przez policję na parkingu w Holandii. Aby uwiarygodnić naszą lokację, z pobliskiego gospodarstwa sprowadzono trzy krowy holenderskie, które miały paść się w tle. Okazało się, że krowy – jak to krowy – stawiły się na planie lekko ubłocone. Doprowadziło to do dyskusji w gronie ekipy, w ramach której uradzono, że nie jest to realistyczne w warunkach holenderskich – kraju zagranicznego, o protestanckiej etyce pracy i porządku. Skończyło się tak, że facet te krowy mył mopem. Nomen omen na MOP-ie, rozumianym jako Miejsce Obsługi Podróżnych”.

[am]


Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film