Rozpoczęto kręcenie serialu kostiumowego „Matylda” na podstawie pomysłu Sylwii Zientek

6 kwietnia 2023

Trwają zdjęcia do serialu kostiumowego „Matylda” realizowanego dla Telewizji Polskiej. Historia opowiadająca o losach młodej buntowniczki, córki uczestnika powstania styczniowego, wymyślona została przez Sylwię Zientek, autorkę powieści z serii „Hotel Varsovie” i książki „Polki na Montparnassie”.

Akcja „Matyldy” rozgrywa się na Lubelszczyźnie. Jest kilkanaście lat po powstaniu styczniowym. Tytułowa bohaterka, niespełna osiemnastoletnia Matylda Bilińska, jest córką powstańca, zamożnego ziemianina zesłanego na Sybir. To niespokojna dusza, ciekawa świata, dlatego nie wystarczają jej nauki wpajane dziewczętom na pensji. Buntownicza natura sprawia, że Matylda musi szukać pomocy u najbliższej rodziny w urokliwym majątku na wsi. To tam przeżyje pierwszą miłość, odkryje prawdę o swoich najbliższych i nauczy się żyć na własnych warunkach. Przede wszystkim jednak stanie oko w oko ze śmiertelnym wrogiem…

„W tej opowieści XIX-wieczna przyzwoitość nieraz ustąpi miejsca wielkiej namiętności, a dobro będzie musiało stoczyć niebezpieczną bitwę ze złem” – czytamy w komunikacie Telewizji Polskiej. „’Matylda’ to saga o wielkiej namiętności, heroicznej walce dobra ze złem, zdradzie, zemście i zadośćuczynieniu. W tle natomiast rozgrywają się historyczne wydarzenia tamtych czasów – emancypacja kobiet, kolaboracja z zaborcą, emigracja zarobkowa. Bohaterowie stanowią niemal cały przekrój ówczesnego społeczeństwa – od arystokracji i ziemiaństwa poprzez inteligencję pracującą oraz chłopów” – dodano.

Reżyserem serialu jest Krzysztof Lang. W rolę tytułową wciela się Maria Kowalska. Oprócz niej na ekranie zobaczymy Małgorzatę Buczkowską, Dariusza Chojnackiego, Roberta Czebotara, Ireneusza Czopa, Urszulę Grabowską, Mirosława Haniszewskiego, Jędrzeja Hycnara, Anitę Szepelską i Kamila Szeptyckiego.

Czytelników książek z pewnością zainteresuje fakt, że pomysłodawczynią serialu jest Sylwia Zientek. Autorka popularnych książek nie tylko wymyśliła fabułę, postacie i serialowy świat, ale także była współautorką scenariusza. To jej pierwsza telewizyjna produkcja.

Emisja serialu przewidziana jest na rok 2024.

[am]
fot. Waldemar Kompała

Tematy: , , ,

Kategoria: film