Robert Downey Jr. wcieli się w tytułowego bohatera w ekranizacji książki „Podróże doktora Dolittle”

21 marca 2017


Po Sherlocku Holmesie Robert Downey Jr. będzie miał okazję wcielić się w kolejną słynną postać z kart literatury. Amerykański aktor ma bowiem zagrać Doktora Dolittle, tytułowego bohatera serii książek dla dzieci autorstwa Hugh Loftinga, w nowym filmie zapowiadanym przez wytwórnię Universal Pictures.

Wysokobudżetowa produkcja, która według wstępnych szacunków może kosztować nawet 160 milionów dolarów, będzie stanowić adaptację powieści „Podróże doktora Dolittle” z 1922 roku. Głównym bohaterem cyklu stworzonego przez brytyjskiego pisarza Hugh Loftinga jest lekarz, który nauczył się języka zwierząt od papugi Polinezji. Dzięki tej wyjątkowej umiejętności Dolittle zdecydował się zostać weterynarzem, któremu na sercu leży dobro zwierząt. Wśród jego wiernych towarzyszy znaleźć możemy między innymi pełniącą funkcję gospodyni domu kaczkę Dab-Dab czy małpkę Czi-Czi.

Napisaniem finalnej wersji scenariusza i wyreżyserowaniem obrazu zajmie się Stephen Gaghan, który w 2001 roku otrzymał Oscara za skrypt do filmu „Traffic”, a obecnie pokazuje w kinach swój reżyserski film „Gold”. Pierwszą wersję scenariusza przygotował natomiast Tom Shepherd. Produkcją obrazu zajmie się Joe Roth, Jeff Kirschenbaum oraz Susan Downey, żona Roberta Downeya Jr.

Ewentualny sukces pozwoli być może na stworzenie całej franczyzy, wszak w ciągu swojego życia Hugh Lofting napisał łącznie dwanaście książek poświęconych postaci lekarza. Należy sądzić, że właśnie na to liczą spadkobiercy pisarza, tym bardziej, że jego dzieła w przyszłym roku przejdą do domeny publicznej (Lofting zmarł w 1947 roku). Jest to więc ostatni moment, aby zabezpieczyć się finansowo.

Przypominamy, że Doktor Dolittle doczekał się już kilku mniej lub bardziej wiernych adaptacji. W 1967 roku w niezwykłego weterynarza wcielił się Rex Harrison w musicalu wyreżyserowanym przez Richarda Fleischera. Z kolei w 1998 i 2001 roku w uwspółcześnionej wersji przygód Doktora Dolittle mogliśmy oglądać Eddiego Murphy?ego.

Produkcja nowego filmu o Doktorze Dolittle ma ruszyć w przyszłym roku, kiedy to Robert Downey Jr. zakończy pracę na planie „Avengers: Infinity War”.

[mw]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film