Richard Ayoade nakręcił adaptację „Sobowtóra” Dostojewskiego

17 września 2013

Sobowtór - film
Podczas festiwalu filmowego w Toronto prapremierę miała najnowsza ekranizacja noweli Fiodora Dostojewskiego „Sobowtór”. Reżyserem filmu jest Richard Ayoade znany polskim telewidzom z pamiętnej roli Maurice?a Mossa w serialu komediowym „Technicy-magicy”.

Film opowiada historię młodego urzędnika, nieśmiałego mężczyzny o imieniu Simon, który popada w obłęd, kiedy w jego życiu pojawia się sobowtór – człowiek, który wygląda identycznie jak on, ale posiada zupełnie przeciwny charakter: jest otwarty, pewne siebie i ekstrawertyczny.

W tytułowej, podwójnej roli zobaczymy Jessego Eisenberga („The Social Network”, „Zakochani w Rzymie”). Towarzyszyć mu będą Mia Wasikowska, Wallace Shawn i Yasmin Paige. Film powinien pojawić się w kinach na początku 2014 roku.

Obraz w reżyserii Ayoade będzie kolejną już próbą przeniesienia noweli rosyjskiego giganta literatury na duży ekran. „W przeciwieństwie do moich kolegów, którzy podchodzą sceptycznie do przenoszenia dzieł Dostojewskiego na ekran, jestem przychylny wszelkim takim próbom, chociaż większość z nich jest nieudana” ? przyznał jeden z czołowych rosyjskich specjalistów od Dostojewskiego, Karen Stepanjan. „Z nieudanych mógłbym wymienić hiszpański film brytyjskiego reżysera Brada Andersona ?Mechanik?, który oparty jest na ?Sobowtórze?, ale nie ma w sobie nic z Dostojewskiego. 'Partner’ Bernardo Bertolucciego był z kolei interesującą próbą pokazania ducha Goladkina jako sobowtóra, który pojawił się nie wiadomo skąd i jest uosobieniem złych myśli bohatera.”

Zdaniem Stepanjana „Sobowtór” to bardzo filmowa powieść, a Eisenberg to ciekawy wybór do głównej roli: „Jego twarz i wygląd jest wyraźnie w duchu Dostojewskiego”. Jako interesujący badacz uznał zabieg przeniesienia akcji w czasy nam współczesne. Stepanjan obawia się jedynie, że film skoncentruje się głównie na walorach humorystycznych, tym bardziej że to właśnie w „Sobowtórze” ma swój początek najważniejszy motyw twórczości Dostojewskiego, czyli wewnętrzna walką pomiędzy dobrem i złem.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „The Double” (z ang. „Sobowtór”) w reżyserii Richarda Ayoade:

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film