Proces pisania i granica między rzeczywistością a fikcją w centrum fabuły „Wyspy Bergmana”. Film z Mią Wasikowską, Vicky Krieps i Timem Rothem w kinach od 15 października

10 października 2021

„Wyspa Bergmana” to intrygująca historia pary filmowców szukających inspiracji do pisania na wyspie związanej ze światowej sławy reżyserem Ingmarem Bergmanem. Film z oficjalnej selekcji festiwali w Cannes i Toronto, za którego scenariusz i reżyserię odpowiada Mia Hansen-Løve, trafi do kin 15 października.

Para amerykańskich filmowców Chris (w tej roli Vicky Krieps ) i Tony (Tim Roth) przyjeżdża latem na mityczną wyspę Fårö. W tym niezwykłym miejscu, w którym żył i tworzył swoje najbardziej znane dzieła Bergman, mają nadzieję znaleźć inspirację do nowych filmów. W miarę jak mijają kolejne osobno spędzone dni, fascynacja wyspą zaczyna skupiać się wokół Chris i jej wspomnień związanych z pierwszą miłością. Granica między rzeczywistością a fikcją zaczyna się stopniowo zacierać i rozdzielać parę jeszcze bardziej.

Choć w centrum wydarzeń znajduje się para filmowców, to jednak ważne miejsce w fabule zajmuje proces pisania i wzajemnego inspirowania do tworzenia, czyli kwestie nieobce wielu pisarzom i pisarkom, szczególnie tym, którzy są w związkach z innymi autorami. „Konstrukcja pochodzi z tematu, który może sprowadzać się do dwóch powiązanych ze sobą pytań – związków i inspiracji. Kiedy masz do czynienia z parą filmowców, to ile ich dynamiki opiera się na samotności, a ile na zażyłości? Skąd pochodzi fikcja? Jak trafia do scenariusza?” – mówi reżyserka Mia Hansen-Løve.

„Widać, że więź i intelektualne koleżeństwo tej pary są silne – mają wspólne doświadczenie. Poza tym mają dziecko. Ale parze artystów nie jest łatwo znaleźć właściwą równowagę między pożądanym dialogiem i dzieleniem się z jednej strony, a konieczną samotnością z drugiej. Musisz zaakceptować pozostawanie poza mentalną przestrzenią, która należy tylko do twojego partnera. Niektóre intymne rzeczy można powierzyć tylko fikcji – niektóre wyznania można dokonać tylko za jej pośrednictwem. Co może sprawić trochę bólu – jak możesz rozgryźć, co zostało powiedziane, a co nie zostało powiedziane? Jest to echem bardziej uniwersalnego pytania – jak dobrze znasz osobę, z którą mieszkasz?” – dodaje reżyserka.

Akcja rozgrywa się na wyspie Fårö, na której żył i tworzył reżyser Ingmar Bergman. Choć film nie opowiada o Bergmanie, jego obecność jest wyczuwalna poprzez nastrój. Reżyserka porusza bardzo ciekawe kwestie dotyczące pracy naszej wyobraźni. Nasze spojrzenie na pewne krajobrazy czy miejsca może być całkowicie ukształtowane przez to, jak twórca – na przykład filmowiec pokroju Bergmana – miał na nie wpływ. Czy zatem nasza wyobraźnia należy do nas? „O tym jest ten film – o tym, jak fantazja odciska w miejscu taki ślad, że kształtuje naszą perspektywę” – wyjaśnia Mia Hansen-Løve.

W rolach głównych w „Wyspie Bergmana” występują: Vicky Krieps („Nić widomo”), Tim Roth („Pulp Fiction”), Mia Wasikowska („Alicja w Krainie Czarów”) i Anders Danielsen Lie („Oslo, 31 sierpnia”). Autorem zdjęć jest Denis Lenoir („Co przynosi przyszłość”). Za dystrybucję w Polsce odpowiada Galapagos Films.

„’Wyspa Bergmana’ to chyba mój pierwszy film, który w jakiś sposób 'sam’ został napisany, bez bólu, jaki zwykle odczuwam podczas pisania. Miałam wrażenie, że otwierają się zamknięte do tej pory drzwi, a wyspa Fårö to umożliwiła. Po raz pierwszy poczułam, że mogę swobodnie poruszać się między różnymi wymiarami – przeszłością, teraźniejszością. Rzeczywistością w fikcji lub fikcją w rzeczywistości…” – podsumowuje reżyserka.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Wyspy Bergmana”. Film wejdzie do kin 15 października.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film