Prawa do ekranizacji „Cieni” Wojciecha Chmielarza sprzedane! Powstanie serial o komisarzu Mortce?

11 maja 2018


Wszystko wskazuje na to, że słynny komisarz Jakub Mortka będzie rozwiązywał zagadki ponurych zbrodni na małym ekranie. Wydawnictwo Marginesy poinformowało, że zostały sprzedane prawa do ekranizacji powieści kryminalnej „Cienie” Wojciecha Chmielarza.

„To dopiero pierwszy i najłatwiejszy krok do przeniesienie przygód Mortki na ekran, ale bardzo się cieszę, że go zrobiliśmy. Tak naprawdę niewiele mogę powiedzieć więcej na ten temat oprócz jednej rzeczy ? daję wielki kredyt zaufania producentowi, który kupił prawa. A to już dużo, bo, mówiąc szczerze, na pierwsze spotkanie szedłem spodziewając się dokładnie niczego. Trafiłem na bardzo konkretnego człowieka, z konkretną wizją i konkretnym pomysłem co, gdzie, jak i z kim” ? komentuje Wojciech Chmielarz.

Akcja „Cieni” rozgrywa się w miejskim półświatku Warszawy. Filmowcy planują nakręcić na podstawie książki serial. Niektórych miłośników prozy Chmielarza może zdziwić, że producent kupił prawa do ekranizacji najnowszej, piątej części serii, kiedy wiadomo, iż postać komisarza Mortki ewoluowała przez lata, więc wypadałoby zapoznawać się z jego losami od początku. „Zdajemy sobie sprawę z tej trudności” ? potwierdza autor, zapowiadając, że wspólnie z producentem będzie rozmawiał na ten temat.

„Cienie” to nie pierwsza powieść Wojciecha Chmielarza, która zainteresowała polskich filmowców. Wcześniej mówiło się o ekranizacji „Farmy lalek”, ale z projektu ostatecznie nic nie wyszło. Miejmy nadzieję, że tym razem przedsięwzięcie dojdzie do skutku. Czytelnicy już zastanawiają się, kto wcieli się w głównego bohatera. Macie jakieś swoje propozycje?

Aktualnie Chmielarz odpoczywa od Mortki, promując swoją najnowszą powieść, „Żmijowisko”, która nie wchodzi w skład żadnej z publikowanych przez niego serii. Brak w niej policjantów i detektywów, a w centrum wydarzeń znajdują się zwykli ludzie.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film