Powstanie film biograficzny o żonie Oscara Wilde’a, pisarce Constance Lloyd. W głównej roli wystąpi Emilia Clarke

31 października 2022

Firma producencka Embankment Films poinformowała o planie nakręcenia filmu biograficznego o Constance Lloyd, pisarce i aktywistce, a prywatnie żonie Oscara Wilde’a. W główną rolę ma się wcielić Emilia Clarke, która międzynarodową sławę zyskała, grając Daenerys Targaryen w serialu „Gra o tron”.

Zapowiadany film będzie nosić tytuł „An Ideal Wife” (z ang. „Żona idealna”), nawiązujący do sztuki Oscara Wilde’a „Mąż idealny”. Do jego wyreżyserowania została zatrudniona Sophie Hyde („Powodzenia, Leo Grande”). Producenci nie ujawniają na razie szczegółów na temat fabuły, ale znając losy głównej bohaterki i sam tytuł filmu, możemy przypuszczać, że scenariusz skupi się na przedstawieniu jej małżeństwa z Oscarem Wilde’em.

Constance Lloyd poślubiła Oscara Wilde’a w 1884 roku, a w kolejnych dwóch latach urodziła mu dwóch synów. Nie wiadomo, w którym momencie dowiedziała się o relacjach homoseksualnych męża. W 1891 roku poznała jego kochanka, lorda Alfreda Douglasa, gdy Wilde przyprowadził go do ich domu z wizytą. Mniej więcej wtedy autor „Portretu Doriana Graya” więcej czasu mieszkał już w hotelach niż z własną żoną i dziećmi. Niemniej według dostępnych relacji para pozostawała w dobrych stosunkach.

Po oskarżeniu i uwięzieniu Wilde’a za czyny homoseksualne w 1895 roku Constance przeniosła się z dziećmi do Szwajcarii, a potem do Włoch. Chcąc uniknąć skutków skandalu, powróciła do rodowego nazwiska Holland. Nigdy nie rozwiodła się z mężem, ale zmusiła go do zrzeczenia się praw rodzicielskich. Ich dzieci nie zobaczyły więcej ojca. Nadal jednak wysyłała Oscarowi pieniądze.

Trzeba jednak podkreślić, że sprowadzanie Constance jedynie do roli żony słynnego pisarza byłoby niesprawiedliwością. Sama w sobie była bowiem utalentowaną kobietą. Mówiła po francusku, czytała po włosku, zręcznie malowała i miała intelektualne zainteresowania. Była też znakomitą autorką opowiadań i wierszy dla dzieci. Pojawiły się nawet podejrzenia, że mogła odpowiadać za przepisanie jednej z jego opowieści, „Olbrzyma samoluba”.

Constance dała się również poznać jako aktywistka i ikona mody, wspierająca tzw. reformę ubiorów, która miała na celu umożliwienie kobietom ubierania wygodnej odzieży. Jak twierdziła, kobiety powinny móc odwiesić ciasne wiktoriańskie suknie i założyć spódnicospodnie. Zmarła w wieku 39 lat po nieudanej operacji ginekologicznej.

Producentami zapowiadanego filmu będą Olivier Delbosc z Curiosa Films, Chris Curling z Zephyr Films i Matthew Gledhill z Wheelhouse Productions.

[am]
fot. BBC, Wikimedia Commons

Tematy: , , , ,

Kategoria: film