Powstanie ekranizacja „Wzburzenia” Philipa Rotha

14 listopada 2014

ekranizacja-wzburzenia
Philip Roth przeżywa ostatnio dobrą passę w Hollywood. Ledwo Al Pacino zaprezentował światu ekranizację „Upokorzenia”, serwis internetowy Deadline poinformował o kolejnej planowanej produkcji na podstawie powieści amerykańskiego pisarza. Były szef wytwórni Focus Features, James Schamus (na zdjęciu), zamierza wyreżyserować swój debiutancki film, a będzie to adaptacja „Wzburzenia”.

Akcja wydanej w 2008 roku powieści Philipa Rotha rozgrywa się w 1951 roku. Trwa właśnie wojna koreańska. Pochodzący z Newark w stanie New Jersey Marcus Messner, idealistyczny syn skromnego koszernego rzeźnika, studiuje w bukolicznym, konserwatywnym Winesburg College w stanie Ohio, gdzie zmaga się z nieprzychylnym mu dziekanem, antysemityzmem i pierwszymi doświadczeniami seksualnymi. Skąd się tu wziął? Ojciec umieścił go w szkole ze strachu przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą dorosłe życie i świat jako taki. Los (albo przypadek) potrafi jednak zakpić z nadopiekuńczego rodzica.

„Marcus Messner jest niezwykłą postacią, czarująco otwartą i pełną życia, zaś Anthony Bregman jest niezwykłym producentem” – powiedział Schamus, dodając, że lepszego połączenia dla swojego debiutu filmowego nie mógł sobie wymarzyć. Zdjęcia do filmu rozpoczną się latem przyszłego roku w Nowym Jorku.

Roth już na pięć miesięcy przed premierą „Wzburzenia” w 2008 roku sprzedał prawa do ekranizacji książki producentowi filmowemu Scottowi Rudinowi. Pojawiły się wówczas głosy, że prawa nabyto pochopnie, ponieważ Roth nie cieszył się dużym wzięciem w Hollywood. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Al Pacino doprowadził do realizacji „Upokorzenia”. Reżyser Alex Ross Perry nakręcił bardzo dobrze przyjęty przez krytyków film „Listen Up Philip”, który wyraźnie inspirowany jest postacią i twórczością Rotha. Trwa też kompletowanie obsady „Amerykańskiej sielanki” w reżyserii Philipa Noyce’a. Ta odmiana z pewnością wyjdzie Hollywoodowi na dobre.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: film