Powstaną nowe ekranizacje „Pana Samochodzika”. Orphan Studio nabyło prawa do serii książek Zbigniewa Nienackiego

14 września 2021

Firma producencka Orphan Studio podpisała ze spadkobiercą, a jednocześnie wnukiem Zbigniewa Nienackiego wieloletnią umowę na wyłączne prawa do adaptacji przygód Pana Samochodzika. Na podstawie książek mogą zostać stworzone zarówno filmy kinowe i telewizyjne, jak i seriale. Umowa obejmuje wszystkie tytuły z serii.

Seria książek Zbigniewa Nienackiego opowiada o przygodach Tomasza N.N. Tytułowy Pan Samochodzik jest historykiem sztuki, który w ramach obowiązków służbowych rozwiązuje tajemnicze zagadki i nierozwikłane sprawy kradzieży, przemytu oraz fałszerstw dzieł sztuki czy elementów dziedzictwa kulturowego. Filar serii przygód Tomasza stanowi 15 powieści stworzonych przez autora w latach 1957-1985. Po śmierci Nienackiego powstało ponad 140 tomów kontynuacji – 19 z nich napisał pod pseudonimem Andrzej Pilipiuk.

„Jesteśmy niezwykle dumni, że to właśnie nasze studio może ponownie przenieść na ekran przygody Pana Samochodzika. Ruszyliśmy już z pracami dewelopmentowymi. Pan Samochodzik to seria, na której wychowały się pokolenia. Ma silną i aktywną bazę miłośników, dlatego częścią naszego procesu będzie pilne obserwowanie dyskusji na forach skupiających fanów” – powiedział dyrektor zarządzający Orphan Studio Maciej Sojka.

Choć książki o przygodach Pana Samochodzika wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością, to nowych filmów na ich podstawie nie oglądaliśmy od dawna. „Od ostatniej ekranizacji powieści pisarza minęło 30 lat. Chcemy przybliżyć serię nowemu, młodszemu pokoleniu, a także pozwolić osobom wychowanym na powieściach Nienackiego przeżyć perypetie Tomasza w nowym, atrakcyjnym wizualnie wydaniu. Wierzę, że zawarta współpraca zaowocuje projektem, który zachwyci fanów oraz poszerzy to grono o nowych pasjonatów” – skomentował Tomasz Nowicki, wnuk Zbigniewa Nienackiego i spadkobierca po autorze.

Orphan Studio to zespół producentów i managerów z wieloletnim doświadczeniem na kierowniczych stanowiskach w firmach sektora mediów. Spotkali się tworząc w Polsce serwis SVOD Showmax, gdzie produkowali między innymi serial „Rojst” w reżyserii Jana Holoubka, a także koprodukowali takie filmy jak „Kler” Wojciecha Smarzowskiego. Po zakończeniu działalności przez serwis postanowili stworzyć niezależne studio filmowe i telewizyjne. Studio produkuje filmy kinowe (m.in.”Na chwilę, na zawsze” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego czy „Kryptonim Polska” w reżyserii Piotra Kumika) oraz filmy i seriale premium dla serwisów SVOD i Pay TV.

Na zdjęciu: kadr z serialu „Samochodzik i Templariusze” ze Stanisławem Mikulskim w roli głównej.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film