Powstał nowy miniserial na podstawie „Targowiska próżności” Thackeraya. Premiera 3 września w HBO GO

30 sierpnia 2018


„Targowisko próżności” to powieść, która doczekała się już kilku ekranizacji. Najnowsza, serialowa odsłona tego XIX-wiecznego dzieła literatury angielskiej, znów zabierze widzów do świata młodej Angielki, która marzy o awansie społecznym. Polska premiera „Targowiska próżności” odbędzie się 3 września w HBO GO. Na antenie HBO miniserial ma być emitowany od 4 września.

Młodziutka Becky Sharp jest niezwykle bystrą i zdeterminowaną dziewczyną. Jako córka malarza i francuskiej baletnicy należy jednak do niskiej klasy społecznej, przez co jej możliwości na ułożenie sobie życia są z góry określone i ograniczone. Becky ma jednak wielkie ambicje i chce odmienić swój los. Dziewczyna ze wszystkich sił pragnie zaistnieć w środowisku angielskiej śmietanki społecznej, nie zawaha się więc przed niczym, aby osiągnąć swój cel i spełnić marzenia.

Serial „Targowisko próżności” to najnowsza adaptacja klasycznego dzieła literackiego autorstwa Williama Makepeace?a Thackeraya. Powieść, a co za tym idzie także jej ekranizacja, to satyra na angielskie społeczeństwo z początku XIX wieku, z czasów wojen napoleońskich.

„Kocham tę książkę. Uwielbiam jej swobodną fabułę. Żywe postacie, wszystkie z nich. Uwielbiam sposób, w jaki Thackeray potrafi sprawić, że śmiejemy się w głos na jednej stronie, a potem na następnej popadamy w przeszywający smutek. Kocham jego ekstremizm. I jego talent do niespodzianek. A także, oczywiście, jego Becky” ? mówi Gwyneth Hughes, scenarzystka serialu.

„Nigdy nie mamy dość tych wspaniałych klasyków i wciąż pokazujemy je nowej publiczności. Minęło ponad 20 lat od ostatniej adaptacji telewizyjnej, więc należy się nam nowa ? szczególnie jeśli chodzi o coś tak dobrego, jak 'Targowisko próżności'” ? komentuje reżyser ekranizacji, James Strong.

Przełożenie tak obszernej ? nawet jak na wiktoriańskie standardy ? powieści na siedmioodcinkowy serial wymagało pewnych cięć w fabule. „Co pominąć? Być może to zaskakujące, ale nigdy nie miałam z tym większego problemu. Druga część książki krąży trochę po domach, więc dużo tam wycięłam. Każda z postaci ma zbyt wielu krewnych, więc spora część z nich poszła do kosza. Moim celem było dotarcie do serca 'Targowiska próżności'” ? mówi Gwyneth Hughes.

W głównych rolach w serialu stacji ITV występują: Olivia Cooke („Diabelska plansza Ouija”), Tom Bateman („Babskie wakacje”), Johnny Flynn („Sils Maria”), Martin Clunes („Zakochany Szekspir”) oraz Claudia Jessie (serial „Line of Duty”). Co więcej, w każdym z odcinków, w roli samego pisarza Williama Thackeraya, pojawia się Michael Palin z Monty Pythona.

„W książce głos Thackeraya jest zawsze obecny. Tak więc chcieliśmy znaleźć sposób na włączenie naszego Thackeraya, ale też uniknięcie tego, żeby odrywał nas od fabuły. Pojawia się więc na początku każdego odcinka, resetuje wszystko i przypomina nam, że mamy do czynienia z fikcją, a on za nią odpowiada” ? mówi James Strong. „Chcieliśmy kogoś, kogo się będzie wyczekiwać i uwielbiać. Nie sądzę, że ktoś mógłby zrobić to lepiej niż Michael Palin. Jest idealny” ? dodaje reżyser.

Premiera pierwszego odcinka miniserialu „Targowisko próżności” zaplanowana została w HBO GO na 3 września. Drugi odcinek dodany zostanie do serwisu dzień później, czyli 4 września, kolejne ? od 10 września co tydzień w poniedziałki. Na antenie HBO serial emitowany będzie od 4 września, co wtorek o godzinie 20:10. Produkcja składa się z 7 odcinków.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun nowej ekranizacji „Targowiska próżności”:

Plakat promujący serial „Targowisko próżności”:

fot. Robert Viglasky/ITV/HBO

Tematy: , , , ,

Kategoria: film