Powstał miniserial na podstawie „Zakładnika” Pierre’a Lemaitre’a

16 marca 2020


Francuski kanał telewizyjny Arte wyemituje w kwietniu miniserial „Dérapages” nakręcony na podstawie powieści sensacyjnej „Zakładnik” Pierre’a Lemaitre’a. Książkę opublikowało w Polsce Wydawnictwo Muza.

Miniserial składa się z sześciu 52-minutowych odcinków. Reżyserem jest Ziad Doueiri („Zniewaga”, „Baron noir”), a scenariusz na podstawie książki napisali wspólnie Pierre Lemaitre i Perrine Margaine (wcześniej we dwójkę zaadaptowali też inną powieść pisarza, „Trzy dni i jedno życie”). W głównych rolach w „Dérapages” występują: Éric Cantona, Suzanne Clément i Alex Lutz. Na ekranie pojawią się też: Gustave Kervern, Alice de Lencquesaing i Louise Coldefy.

Główny bohater „Zakładnika” to ponad pięćdziesięcioletni Alain Delambre (w tej roli Éric Cantona), który jest specjalistą od zarządzania zasobami ludzkimi i od czterech lat pozostaje bezrobotny. Wciąż szuka pracy w swojej specjalności, ale nikt nie chce zatrudnić człowieka w jego wieku. Podejmuje się zatem najróżniejszych prac, aż do dnia, gdy dostaje zaproszenie od firmy poszukującej pracownika o jego kwalifikacjach na testy teoretyczny i praktyczny. Choć żona Nicole jest przeciwna jego udziałowi w dziwnej, nie liczącej się z ludzkimi uczuciami maskaradzie, to jednak Delambre postanawia wziąć udział w pozorowanym ataku terrorystów. Od momentu przemiany symulowanego ataku w prawdziwy, losy Delambre toczą się lawinowo. I choć kradzież milionów, szantaż, kłamstwa, manipulacja są jego udziałem, to towarzyszące im motywacja i przemyślenia są tak logiczne i konsekwentne, że potępiając Dalambre, jednocześnie doskonale go rozumiemy.

Koprodukcja Arte France i Mandarin Television będzie emitowana w telewizji we Francji przez dwa wieczory ? 23 i 30 kwietnia. Miejmy nadzieję, że miniserial na podstawie powieści jednego z najpopularniejszych francuskich pisarzy zostanie pokazany za jakiś czas również na polskich ekranach.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film