Powstaje serial na podstawie dwóch powieści Édouarda Louisa. Za scenariusz odpowiedzialny jest James Ivory

9 lutego 2021

James Ivory, który otrzymał Oscara za adaptację „Tamtych dni, tamtych nocy” André Acimana na potrzeby filmu Luca Guadagnino, pracuje nad scenariuszem serialu na podstawie dwóch powieści Édouarda Louisa – „Koniec z Eddym” i „Kto zabił mojego ojca”.

„Jestem szczęśliwy i poruszony, mogąc podzielić się tą wiadomością. Czekałem na to tak długo” – napisał Édouard Louis na swoim profilu na Instagramie, udostępniając kartę tytułową scenariusza Jamesa Ivory’ego.

Niewiele wiadomo na temat samego serialu poza faktem, że realizują go amerykańscy producenci. Wcześniej magazyn „Télérama” informował, że ekranizacja będzie emitowana na platformie Netflix. Udział giganta streamingowego nie został jednak jeszcze potwierdzony.

Zabieg polegający na połączeniu dwóch powieści Édouarda Louisa wydaje się mieć uzasadnienie. Obie mają bowiem mocno autobiograficzny charakter. „Koniec z Eddym” (w Polsce książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Pauza) opowiada o życiu tytułowego bohatera, wzorowanego na autorze, który pochodzi z robotniczej rodziny i mieszka w małym miasteczku na północy Francji. Od urodzenia czuje się inny od rówieśników i najbliższych, jest też przez nich nieakceptowany. Z kolei „Kto zabił mojego ojca” to niejako powrót alter ego pisarza do rodzinnego domu, w którym mieszka schorowany ojciec, skazany przez francuski system społeczny na przedwczesną śmierć. Nad przekładem tej powieści pracuje Joanna Polachowska i wedle wstępnych zapowiedzi powinniśmy przeczytać ją w 2021 roku.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film