banner ad

Powrót do świata Harry’ego Pottera! Dziś premiera filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”

18 listopada 2016

premiera-fantastyczne-zwierzeta-1
J.K. Rowling przenosi nas do nowej ery w świecie magii, dziesiątki lat przed narodzinami Harry’ego Pottera, po drugiej stronie kuli ziemskiej. Dziś na ekrany polskich kin wchodzi film „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” zainspirowany książeczką o tym samym tytule, która była podręcznikiem w Hogwarcie napisanym przez stworzoną przez autorkę postać Newtona Scamandera.

W 1926 roku w świecie czarodziejów z Nowego Jorku robi się coraz bardziej niebezpiecznie. Tajemnicza istota sieje zniszczenie na ulicach miasta, grożąc ujawnieniem tożsamości czarodziejów członkom organizacji Powtórzmy Salem, fanatycznemu odłamowi niemagów (tj. amerykańskich mugoli) zdeterminowanemu, aby pozbyć się uprawiających magię. Na dodatek, po rozpętaniu piekła w Europie, udało się zbiec potężnemu czarnoksiężnikowi Gellertowi Grindelwaldowi, który przebywa teraz w nieznanym miejscu.

Nieświadomy narastającego napięcia Newt Scamander przyjeżdża do miasta na zakończenie swojej wyprawy dookoła świata. Młodzieniec jest samozwańczym magizoologiem i zbiera informacje o magicznych zwierzętach, aby je ocalić. Pragnie szerzyć wiedzę o tych stworzeniach wśród członków czarodziejskiej społeczności, którzy uważają je za niebezpieczne, ponieważ mogą one ujawnić istnienie świata czarodziejów. Rowling wyjaśnia, że bez względu na swoje magiczne pochodzenie zwierzęta nie zdają sobie sprawy z tego, iż samo ich istnienie stanowi zagrożenie: „Myśląc o tym ukrytym świecie, od razu zaczynasz zastanawiać się nad kwestią tych stworów. Nie rozumieją, że powinny się ukrywać. Wpadłam na pomysł, że Newt będzie jedyną osobą nawołującą do ochrony tych zwierząt i zaniechania ich eksterminacji, co w tamtych czasach było powszechną praktyką mającą na celu utrzymanie tajemnicy. Jednak Newt czuje sympatię dla tych stworzeń i akceptuje je takimi, jakimi są. To czarodziej o wyjątkowo otwartym umyśle, który odczuwa empatię wobec tych, którzy mogą zostać napiętnowani. Stale pyta, kiedy należy powiedzieć dość, i dlaczego jedne formy życia są uważane za ważniejsze od innych”.

premiera-fantastyczne-zwierzeta-2

Na początku filmu Newt Scamander ma już za sobą rok podróżowania po świecie, aby zebrać informacje do swojej książki, która stanie się później obowiązkową lekturą w Hogwarcie. W trakcie podróży uratował nawet kilku przedstawicieli zagrożonych gatunków, których trzyma w czeluściach swojej zdumiewająco pojemnej walizki. Po przybyciu do Nowego Jorku dochodzi do prawdziwego nieszczęścia. Przypadkowo dochodzi do zamiany niemal identycznych walizek, jakie posiadają Newton i pewien piekarz Jacob Kowalski. W wyniku tej niefortunnej pomyłki Jacob otwiera nieswoją walizkę i wypuszcza kilka zwierząt w mieście, które i bez tego jest już na krawędzi. Na dodatek jedno z nich zdążyło jeszcze go ugryźć.

Świadkiem tego zdarzenia jest Tina Goldstein, niegdyś dumna aurorka, aktualnie zdegradowana do pracy za biurkiem w zlokalizowanym w piwnicy Urzędzie wydawania pozwoleń na różdżki. Kiedy widzi, jak Newt używa magii, próbując złapać jedno ze stworzeń, postanawia wykorzystać ten fakt, aby odzyskać dawną posadę. Użycie czarów stanowi bowiem poważne naruszenie Kodeksu Tajności, który zakazuje rzucania zaklęć w obecności niemagów, a Newt jeszcze pogarsza swoją sytuację, ponieważ angażuje do pomocy pełnego niedowierzania Jacoba Kowalskiego. Nie mając innego wyjścia, Tina zabiera Newta i Jacoba do jedynego miejsca, w którym według niej nie wpakują się w nowe tarapaty – do domu, który zamieszkuje wspólnie z piękną i serdeczną siostrą o imieniu Queenie.

premiera-fantastyczne-zwierzeta-3

Newt, Tina, Queenie i Jacob mogliby nigdy nie mieć okazji się zaprzyjaźnić, gdyby ktokolwiek w Magicznym Kongresie Stanów Zjednoczonych Ameryki, instytucji nadzorującej amerykański świat magii, zwrócił uwagę na początkowe ostrzeżenia Tiny dotyczące Newta i jego magicznych zwierząt. Jednak wątpliwości okrytej hańbą aurorki początkowo spotykają się ze sceptycyzmem ze strony przewodniczącej Kongresu, Seraphiny Picquery, oraz tajemniczego dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Czarodziejów, Percivala Gravesa. Dopiero kiedy dochodzi do tragedii, ta dwójka zaczyna się bliżej interesować Newtem i jego zaginionymi zwierzętami. Zamierzają zdusić tę kuriozalną sytuację w zarodku, tym bardziej, że Kongres ma inne sprawy na głowie. Powszechny strach wywołują niepokojące poczynania cieszącego się złą sławą czarnoksiężnika Gellerta Grindelwalda, który po rozpętaniu piekła w Europie zszedł do podziemia. Nikt nie wie, kiedy wyjdzie z ukrycia i gdzie uderzy.

Newt, Tina i Queenie, a także ich nowy przyjaciel, niemag Jacob, postanawiają połączyć siły i odzyskać zaginione zwierzęta, zanim stanie się im krzywda. Jednak stawka jest wyższa niż tych czworo outsiderów i napiętnowanych zbiegów jest to sobie w stanie wyobrazić, kiedy na ich drodze stają siły ciemności, które mogą popchnąć światy czarodziejów i niemagów do wojny.

premiera-fantastyczne-zwierzeta-4

Po prawie dwudziestu latach od opublikowania pierwszej powieści o Harrym Potterze widzowie mają okazję ponownie przenieść się do magicznego świata, by tym razem odkryć nową epokę w jego historii za sprawą filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Chociaż akcja rozgrywa się w zupełnie innych czasach i zupełnie innym miejscu, to w naturalny sposób łączy się ona z fabułą sagi J.K. Rowling, ponieważ książka „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” to jeden z podręczników szkolnych Harry’ego w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Rowling, która tym obrazem zadebiutowała jako scenarzystka, a także pełniła funkcję producentki, wspomina, że początkowo stworzyła ten podręcznik jako projekt charytatywny.

„Pisząc tę książkę, zainteresowałam się jej fikcyjnym autorem, Newtem Scamanderem, który stał się dla mnie pełnowymiarową postacią. Dlatego też bardzo się ucieszyłam, kiedy skontaktowali się ze mną ludzie z wytwórni i powiedzieli, że chcą nakręcić film na jej podstawie. Miałam już w głowie zarys całej historii, a oni zgodzili się poprowadzić ją w kierunku, który mnie najbardziej interesował. Zdawałam sobie też sprawę z tego, że jeśli do tego dojdzie, będę musiała napisać scenariusz do filmu, bo wiem o Newcie zbyt dużo, aby pozwolić na to komuś innemu” – tłumaczy autorka.

Praca nad filmem po raz kolejny połączyła twórców serii o Harrym Potterze, w tym producentów Davida Heymana, J.K. Rowling, Steve’a Klovesa i Lionela Wigrama. Na stołku reżyserskim zasiadł David Yates, który wyreżyserował cztery ostatnie części sagi o Harrym. Jak mówi, jego powrót do filmowego świata magii był „jak powrót do domu. Wspaniale było ponownie znaleźć się w otoczeniu, w którym spędziłem sześć cudownych lat”. „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” to pierwszy z cyklu pięciu filmów o Newtonie Scamanderze, którego akcja jest osadzona w  świecie Harry’ego, ale nie została oparta na motywach fabularnych żadnej książki. Dało to filmowcom jeszcze większe pole do popisu.

„Współpraca z Jo podczas pisania przez nią scenariusza była ekscytująca, ponieważ w tym przypadku nie chodziło o ekranizację. Mieliśmy dostęp do źródła. Szczególnie interesującą część tego procesu stanowiło kształtowanie fabuły filmu wspólnie z twórczynią tego świata. Była to ogromna zaleta, gdyż to właśnie ona jest osobą, która najlepiej zna rządzące nim zasady. Jo ma niezwykle płodny umysł. Jest skarbnicą pomysłów, a jednocześnie doskonałym partnerem kreatywnym, który rozumie, że kręcenie filmów opiera się na współpracy. Lubi patrzeć na wszystko z różnych perspektyw” – mówi Yates. Na ekranie Eddiemu Redmayne’owi towarzyszą tacy utalentowani aktorzy jak: Katherine Waterston, Dan Fogler, Alison Sudol, Ezra Miller, Samantha Morton, Jon Voight, Carmen Ejogo i Colin Farrell.

„Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” wchodzi na ekrany kin 18 listopada. Wydawnictwo Media Rodzina zapowiada publikację pełnej wersji scenariusza filmu w polskim przekładzie na marzec 2017 roku. Premiera obrazu zbiegła się ze wznowieniem na Blu-Ray i DVD wszystkich ośmiu filmów o Harry Potterze w nowych, dwupłytowych edycjach

Jeden z plakatów promujących film „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”:

premiera-fantastyczne-zwierzeta-5

fot. Warner Bros.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film