Powieść „Facet z zasadami” Toma Wolfe’a doczeka się ekranizacji. Platforma Netflix zamówiła serial

10 listopada 2021

Aktorka Regina King oraz scenarzysta i producent telewizyjny David E. Kelley połączyli siły, by przenieść na ekran powieść „Facet z zasadami” Toma Wolfe’a. Książka ma stanowić podstawę limitowanego serialu, który zamówiła platforma Netflix.

Projekt otrzymał zamówienie do bezpośredniej realizacji, co oznacza, że twórcy nie będą wpierw kręcili pilotażowego odcinka, po którym zapadłaby decyzja o ewentualnej realizacji całości, lecz od razu powstanie cały serial.

Podstawą scenariusza będzie wydana po raz pierwszy w 1998 roku powieść „Facet z zasadami” Toma Wolfe’a. To wielowątkowa panoramiczna saga, której akcja toczy się w środowisku elit współczesnej Atlanty. Tytułowy bohater, Charlie Crocker, jest przedsiębiorcą budowlanym, właścicielem plantacji w Południowej Georgii, który popada w długi i grozi mu bankructwo. Na dodatek ma swoje lata i problemy zdrowotne, a młoda żona jest bardzo wymagająca. Wyratować z kłopotów finansowych może go poparcie dla Fareeka Fanona, czarnoskórego gwiazdora futbolu, który zostaje oskarżony o zgwałcenie białej dziewczyny pochodzącej z jednej z najbardziej wpływowych rodzin w Atlancie. Tymczasem w Kalifornii, na drugim końcu Ameryki, idealistyczny młody ojciec dwójki dzieci, Conrad Hensley, traci pracę w jednej z firm Charliego, wdaje się w bójkę i trafia do więzienia, skąd ucieka.

W opublikowanej 11 lat po „Ognisku próżności” powieści Wolfe odmalowuje bohaterów z iście dickensowskim rozmachem. Posługuje się perspektywą kilku postaci, których losy ostatecznie się łączą, by ukazać współczesną Amerykę ze wszystkimi jej obsesjami, uprzedzeniami i zahamowaniami.

Zapowiadany serial na podstawie „Faceta z zasadami” ma się składać z sześciu odcinków. David E. Kelley, który jest twórcą takich produkcji jak „Wielkie kłamstewka”, „Ally McBeal”, „Szpital dobrej nadziei” czy „Od nowa”, będzie scenarzystą, producentem wykonawczym i showrunnerem ekranizacji. Zaś Regina King ma pełnić funkcję producenta wykonawczego i wyreżyseruje pierwsze trzy odcinki.

„Bez wątpienia to dla mnie pasjonujący projekt. Możliwość zmierzenia się z genialną i profetyczną powieścią Toma Wolfe’a i współpraca z Reginą – nie mógłbym być bardziej podekscytowany” – skomentował krótko Kelley.

W Polsce książka Toma Wolfe’a ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros.

[am]
fot. Tom Wolff/Flickr

Tematy: , , , ,

Kategoria: film