„Ponad wszystko” – ekranizacja bestsellera dla młodzieży Nicoli Yoon od dzisiaj w kinach

9 czerwca 2017


W piątek 9 czerwca na ekrany polskich kin wchodzi ekranizacja bestsellerowej powieści dla młodzieży autorstwa Nicoli Yoon. „Ponad wszystko” to poruszająca i zarazem ujmująca historia o wartości podejmowania ryzyka i przekraczania swojej strefy komfortu.

Maddy to błyskotliwa osiemnastolatka z wielką wyobraźnią. Jest ciekawa świata, ale cierpi na bardzo rzadką chorobę. Krótko mówiąc, jest uczulona na wszystko. Dlatego od lat nie opuszcza sterylnego domu zaprojektowanego przez jej matkę Pauline. Jednak Olly, chłopak, który właśnie wprowadził się obok, nie zamierza pozwolić, by coś stanęło im na przeszkodzie. Choć zakochani patrzą na siebie przez szyby, bez szansy na dotyk, łączy ich wyjątkowo silna więź. Pragną wspólnie doświadczyć pierwszej miłości. Wiedzą, że konsekwencje mogą być ogromne, ale postanawiają podjąć ryzyko, aby być razem.

Autorka książki, Nicola Yoon, dorastała na Jamajce i w Nowym Jorku. „Ponad wszystko” to jej literacki debiut, który zdobył szerokie grono przeważnie młodych czytelniczek i czytelników. Książka znalazła się szczycie listy bestsellerów „New York Timesa” i przetłumaczono ją na przeszło 20 języków. Yoon ma na koncie także inną przebojową książkę, „Słońce też jest gwiazdą”, w której porusza temat imigracji. Autorka nie ucieka więc przed tematami trudnymi, starając się przy okazji nie popadać w melodramatyczną konwencję, choć z pewnością korzysta ze wzorów literatury popularnej.

Chociaż fabuła „Ponad wszystko” opowiada o osiemnastolatkach, to natchnienia do napisania książki dostarczyło pisarce jej niedawne macierzyństwo: „Moja mała córeczka nie zważa na brud i zimno, wszystko musi sprawdzić na własnej skórze. Oczywiście, jak większość matek, mam w związku z tym lęki. Pomyślałem o sytuacji, w której dorosła dziewczyna jest traktowana niemal jak niemowlę. I taki stan rzeczy ma trwać całe życie ? to trudne do wyobrażenia. Potem postarałam się zmienić perspektywę opowiadania z punktu widzenia matki na punkt widzenia dziewczyny, która ? jak normalna nastolatka ? po prostu musi się zbuntować przeciw rodzicom, ale co ma począć, jeśli praktycznie nie ma takiej możliwości? Co się jednak stanie, gdy w sąsiedztwie pojawi się uroczy chłopak? Wiadomo przecież, że uroczy chłopcy potrafią zmienić wszystko”.

Zanim na horyzoncie pojawił się Olly, świat Maddy ograniczał się praktycznie do trzech osób: mamy Pauline, pielęgniarki Carli oraz córki tej kobiety, Rosy. Pauline jest lekarką, matką i zarazem najbliższą przyjaciółką Maddy. Straciła męża i syna, a wszystkie uczucia przelała na córkę. Obie polegają na sobie bezgranicznie. Akcja filmu rozpoczyna się w osiemnaste urodziny Maddy, którym towarzyszą od lat znane rytuały: ulubione ciastko waniliowe, gra w scrabble oraz oglądanie po raz setny ulubionego filmu. „Postać Pauline powstała w mojej wyobraźni, gdy myślałam o moich nadziejach związanych z relacją z córką. Pauline i Maddy są ze sobą naprawdę blisko. Ale miłość to czasem też nadmierna wrażliwość. Pisząc książkę, zadawałam sobie pytanie: czy ta wrażliwość nas nie osłabia? Co wtedy, gdy ktoś bliski złamie nam serce?” ? zastanawiała się Yoon.

Powieścią zachwyciła się reżyserka Stella Meghie, która uznała, że należy przenieść ją na ekran jak najwierniej, nie uroniwszy żadnego istotnego detalu. Tak mówiła o swej adaptacyjnej strategii: „Chciałam uwzględnić wszelkie niuanse tego, co się działo pomiędzy Maddy a Olly?em. Musiałam więc pokazać wiadomości, które para wymienia między sobą. Nicola stworzyła wiele zabawnych, pełnych słodyczy, ale i bardzo prawdziwych tekstów. Chciałam ten klimat młodzieńczego flirtu i porozumienia w pełni oddać w wersji filmowej”. Jednocześnie reżyserka wiedziała, że film musi mieć własny wyraz i styl. „Intuicja mówiła mi, że wielu ludzi może poczuć bliski związek z naszą opowieścią o przekraczaniu granic, o upojeniu życiem. Pierwszą miłość chcemy oglądać w każdym wieku, chcą ją oglądać ci, którzy ją wspominają i ci, którzy na nią czekają” – dodaje.

Gdy po raz pierwszy widzimy główną bohaterkę, buja się ona w swym ulubionym fotelu w słonecznym salonie. „To jej ukochane miejsce, pełen światła świat, bo dziewczyna wcale nie poddaje się rezygnacji. Moja koncepcja była taka, że otoczenie Maddy ma łagodne, pastelowe kolory. Z chwilą gdy wyjdzie ona na zewnątrz, stają się one o wiele bardziej intensywne” – tłumaczy reżyserka.

W dotychczasowym życiu Maddy nie miała zbyt wielu okazji, żeby udowodnić swoją siłę. Żyje oddzielona od społecznych relacji. To Olly prowokuje ją, by przekroczyła próg swego domu. Jej własna, wielce ryzykowna decyzja to następny krok – podróż na Hawaje. „To była dla mnie bardzo ważna część filmu. Chciałam oddać romantyczny, seksowny, ale i pełen niewinności charakter tej eskapady, jak najlepiej umiałam” ? powiedziała reżyserka.

Główną bohaterkę w filmie zagrała Amandla Stenberg („Igrzyska śmierci”). Rolę Olly’ego powierzono Nickowi Robinsonowi („Jurassic World”). Na ekranie partnerują im m.in. Anika Noni Rose, Ana de la Reguera, Taylor Hickson, Danube R. Hermosillo, Dan Payne i Fiona Loewi.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Ponad wszystko”:

Powieść Nicoli Yoon ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego. Z okazji premiery filmu zdecydowano się wznowić książkę w filmowej okładce:

fot. Warner Bros. Entertainment / Metro-Goldwyn-Mayer Pictures Inc.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film