Polski zwiastun „Milczącej rewolucji”. Ekranizacja autobiograficznej powieści Dietricha Garstki w czerwcu w kinach

7 kwietnia 2019


W sieci pojawił się polski zwiastun nowego filmu uznanego niemieckiego reżysera Larsa Kraume, autora thrillera „Fritz Bauer kontra państwo”. „Milcząca rewolucja” oparta jest na motywach bestsellerowej powieści Dietricha Garstki i opowiada prawdziwą historię grupy NRD-owskich uczniów, którzy postanowili okazać solidarność z ofiarami powstania węgierskiego, organizując minutę ciszy w trakcie każdej lekcji.

Akcja filmu rozpoczyna się w momencie, kiedy dwaj nastoletni chłopcy z Eisenhüttenstadt w Niemczech Wschodnich podróżują do Berlina Zachodniego, aby odwiedzić grób dziadka Kurta, byłego oficera SS. Przed powrotem do domu chłopcy postanawiają pójść do kina, gdzie trafiają na kronikę filmową o powstaniu węgierskim z 1956 roku. To inspiruje ich do działania. Solidaryzując się z ofiarami powstania, namawiają kolegów i koleżanki z klasy do zorganizowania minuty ciszy w trakcie każdej lekcji. Akt ten sprawia, że trafiają na celownik NRD-owskich władz.

Film oparty jest na motywach bestsellerowej powieści Dietricha Garstki, który był jednym z uczniów wspomnianej klasy. Choć dużo ryzykował, odmawiając odpowiedzi na pytania nauczyciela historii w trakcie minuty ciszy, to jednak ? jak mówił po latach ? „wzięcie udziału w tym proteście było dla mnie ważne, żeby pokazać tym kanaliom, że myślimy inaczej od nich”.

Odkryciem filmu jest Jonas Dassler, aktor wcielający się w jednego z głównych bohaterów, Erika Babinsky’ego. Za swój występ wyróżniony został Bawarską Nagrodą Filmową dla najlepszego młodego aktora. Obraz nominowany był również w kategoriach: najlepszy film, scenariusz, zdjęcia, kostiumy.

„Milcząca rewolucja” trafi na ekrany polskich kin 7 czerwca, a tymczasem poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu:

Plakat promujący film „Milcząca rewolucja”:

[am]
fot. Studiocanal GmbH Julia Terjung/Aurora Films

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film