Polska premiera ekranizacji słowackiego kryminału „Czerwony Kapitan”

26 sierpnia 2016

Czerwony-Kapitan-premiera-1
26 sierpnia na ekrany kin wchodzi „Czerwony Kapitan” z Maciej Stuhrem w roli głównej. Jest to ekranizacja bestsellerowej książki Dominika Dána ? czynnego detektywa wydziału kryminalnego, którego powieści oparte są na prawdziwych śledztwach.

Akcja filmu rozgrywa się w 1992 roku, tuż po transformacji ustrojowej. Po upadku komunizmu pozostało wiele nierozwiązanych spraw kryminalnych, których winowajcy nigdy nie ponieśli kary. Komisarz Krauz, ambitny, młody detektyw z Wydziału Zabójstw, prowadzi śledztwo w jednej z takich spraw. Na miejskim cmentarzu odnalezione zostają zwłoki z licznymi śladami tortur. Wszystkie tropy prowadzą do „Czerwonego Kapitana” ? owianego złą sławą specjalisty od „ostatecznych” przesłuchań z czasów minionej władzy. Niewielu przeżyło spotkanie z nim. Z każdą minutą śledztwa wychodzi na jaw coraz więcej faktów, a podejrzenia padają na najwyższych decydentów policji i Kościoła, historia zaś sięga? głębokiego średniowiecza. Komisarzowi Krauzowi przyda się znajomość łaciny, nie tylko tej ulicznej?

„Czerwony Kapitan” to kryminał Dominika Dána znany już czytelnikom publikowanej przez wydawnictwo Media Rodzina serii „Gorzka Czekolada”. Autor publikuje pod pseudonimem ponieważ od dwudziestu pięciu lat jest czynnym detektywem wydziału kryminalnego słowackiej policji i konsultantem ds. kryminalnych ministra spraw wewnętrznych. Książki pisze po godzinach. Nie pozwala się fotografować, nie bierze udziału w spotkaniach autorskich. Wszystkie jego powieści są oparte na prawdziwych śledztwach. Niektóre z nich to historie czysto detektywistyczne, inne mają głębsze tło polityczne ? zwłaszcza te, których akcja dzieje się w ostatnich latach komunizmu i okresie przełomu politycznego i ekonomicznego.

Czerwony-Kapitan-premiera-2

Książka napisana jest ciętym, dowcipnym językiem. Oprócz skrzących się humorem dialogów, największym atutem powieści jest szczegółowa wiedza na temat warsztatu pracy policji. Wschodnioeuropejska sceneria, czas transformacji ustrojowej, widmo socjalistycznej przeszłości i brutalna, wiarygodnie oddana rzeczywistość pracy w policyjnym wydziale kryminalnym ? to elementy, które mogą zaciekawić polskich czytelników i widzów.

Zalety opartego na faktach kryminału dostrzegł także reżyser Michal Kollár, który historię przeniósł na duży ekran. Realizacja filmu rozgrywającego się ponad trzydzieści lat temu nastręczyła filmowcom niemałych trudności. „Otoczenie, obojętnie, czy mówimy o Pradze, Ołomuńcu, Brnie, Krakowie czy Bratysławie, mocno się zmieniło. Tak więc wiele ujęć mających miejsce na ulicy, stanowiło ogromne wyzwanie, jeżeli chodzi o sztukę filmową. Zmiana w wyglądzie miast jest bardzo wyraźna. To był nasz największy problem ? zabiegi stylizacyjne użyte są w prawie każdej scenie, to wymagało wielu miesięcy pracy, odbiorcy zaś pewnie nawet nie zwrócą na to uwagi” – mówi reżyser Michal Kollár, podając przykład: „Na drugim planie w jednej ze scen widzimy kilka starych Ikarusów. W rzeczywistości jest tylko jeden taki autobus w Czechach w muzeum techniki, które nie godzi się na wypożyczenie go. Musieliśmy nakręcić go osobno, powielić przy pomocy komputera i precyzyjnie wstawić w scenę. Zrobiliśmy to samo z reklamami, budynkami i roślinnością, której dziś nie ma w wielu miejscach”.

W międzynarodowej słowacko-czesko-polskiej koprodukcji w rolę Krauza wciela się dobrze znany polskim widzom Maciej Stuhr. Towarzyszą mu tacy aktorzy, jak Marián Geišberg, Oldřich Kaiser, Zuzana Kronerová, Michal Suchánek, Oldřich Kaiser i Martin Finger.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu:

Nowe wydanie książki z filmową okładką jest już dostępne w księgarniach:

Czerwony-Kapitan-premiera-3

Tematy: , , , ,

Kategoria: film