Polska premiera ekranizacji powieści „Carrie Pilby” autorstwa Caren Lissner

7 kwietnia 2017


7 kwietnia do kin studyjnych w całej Polsce wchodzi komediowy film „Carrie Pilby” na podstawie powieści autorstwa Caren Lissner. „Zawsze chciałam znaleźć żeńską wersję Holdena Caulfielda” – mówi reżyserka, wyjaśniając, że odnalazła ją w osobie tytułowej bohaterki. „Carrie jest genialna, delikatna, zabawna, świadoma, dociekliwa i wystarczająco odważna, aby mówić rzeczy, których my byśmy się nie ośmielili”.

Carrie Pilby to dziewiętnastoletnia mieszkanka Nowego Jorku, która właśnie ukończyła studia na Harwardzie. Pomimo niezwykłej inteligencji dziewczyna ma problem z przystosowaniem się do rzeczywistości, bo uważa, że jest ostatnią normalną osobą w świecie opanowanym przez hipokryzję i seks. Carrie nie lubi wychodzić z domu, nie ma przyjaciół, pracy i nie chodzi na randki. Za radą terapeuty zgadza się zrealizować sześciopunktowy plan działania. Carrie ma za zadanie: 1. Zrobić coś, co uwielbiała jako dziecko, 2. Przeczytać ulubioną książkę, 3. Sprawić sobie zwierzątko, 4. Zdobyć przyjaciela, 5. Iść na randkę, 6. Spędzić z kimś sylwestra. Czy przygotowany przez terapeutę plan pomoże Carrie zmienić podejście do świata i otworzyć się na innych?

Film oparty jest na bestsellerowej powieści dziennikarki i eseistki Caren Lissner. Książka ukazała się po raz pierwszy w USA w 2003 roku. „Byłam singielką mieszkającą w Hoboken w New Jersey, które leży na drugim brzegu rzeki naprzeciw Nowego Jorku. Bywałam tam praktycznie codziennie, spędzałam czas jak typowa singielka i nagle dotarło do mnie, że następną książkę chcę napisać o bardzo inteligentnej dziewczynie, ale o takiej, która ma problemy z przystosowaniem się do społeczeństwa. O kimś młodym, kto widzi świat w czerni i bieli, nie ma za dużo doświadczenie życiowego i ocenia ludzi zbyt ostro” – mówi o powstaniu książki Caren Lissner.

Powieść zaliczana bywa do odmiany literatury popularnej określanej jako „chic lit”, w której najczęściej opisuje się historie młodych, samotnych kobiet. Książki takie pisane są zazwyczaj w narracji pierwszoosobowej. Język jest lekki i humorystyczny. Najsłynniejsze przykłady tego nurtu to „Dziennik Bridget Jones” oraz „Diabeł ubiera się u Prady”. Etykieta ta jednak nie do końca oddaje charakter „Carrie Pilby”, która znalazła uznanie u dużo szerszej publiczności. Doceniono ją jako jedną z mądrzejszych i bardziej inteligentnych powieści obyczajowych. Opinie przeniosły się na sprzedaż ? czytelnicy w Stanach kupili ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Książka została przetłumaczona na kilka języków i wydana we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Argentynie, Meksyku, Australii, Indonezji, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii. Polskie wydanie ukazało się w 2015 roku nakładem oficyny HarperCollins.

„Od kiedy pamiętam myślałyśmy z producentką Suzanne Farwell o wspólnym projekcie, który ona mogłaby wyprodukować, a ja wyreżyserować. Suzanne podrzuciła mi 'Carrie Pilby’ i ja z miejsca się w tej książce zakochałam” – wspomina reżyserka Susan Johnson. „Do projektu ściągnęłyśmy jeszcze producentkę Susan Cartsonis. Zaraz po tym ruszyłyśmy z kampanią na Kickstarterze, żeby zebrać fundusze na zatrudnienie scenarzysty, który byłby w stanie rozwinąć naszą historię”.

Jak przekonuje reżyserka, „Carrie Pilby” spodoba się nie tylko żeńskiej części widowni. „Kobiety i mężczyźni po równo utożsamiają się z Carrie i nie chcieliśmy się ograniczać, robiąc film tylko dla kobiet” – wyjaśnia. Dużą rolę w odbiorze filmu pełni wcielająca się w główną bohaterkę Bel Powley. „Jest niezwykle utalentowaną aktorką. Potrafi zagrać zarówno w komedii, jak i w dramacie, co jest niezwykłe w jej wieku. Wielu doświadczonych aktorów ma z tym problem. Każdy dzień na planie był wielką przyjemnością, bo widziałam, że postać jest dokładnie taką, jaką ją sobie wyobrażałam przez lata rozwijania projektu” – mówi Johnson. Powley na ekranie towarzyszą Vanessa Bayer, Nathan Lane, Gabriel Byrne, Colin O’Donoghue, William Moseley, Jason Ritter i Desmin Borges.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Carrie Pilby”. Listę kin, w których obraz jest wyświetlany od 7 kwietnia, znajdziecie na oficjalnym profilu dystrybutora na Facebooku.

Tematy: , , ,

Kategoria: film