banner ad

Polska premiera ekranizacji „Na plaży Chesil” Iana McEwana zapowiedziana na 13 lipca!

18 czerwca 2018


Nominowana do Oscara Saoirse Ronan („Lady Bird”) i Billy Howle („Dunkierka”) zagrali w zmysłowym romansie na podstawie powieści i scenariusza Iana McEwana, autora słynnej „Pokuty”. Polska premiera filmu „Na plaży Chesil” w kinach od 13 lipca!

Akcja „Na plaży Chesil” rozgrywa się na początku lat 60. Para nowożeńców przybywa do hoteliku na południowym wybrzeżu Anglii, by spędzić tam noc poślubną. Florence i Edward pochodzą z zupełnie różnych światów. Ona jest córką biznesmena i utalentowaną skrzypaczką, on studentem historii, skorym do nagłych wybuchów gniewu. On żyje w stanie podniecenia, nie mogąc doczekać się rozkoszy pierwszej nocy. Ona jest pełna obaw, a myśl o małżeńskim rytuale wzbudza w niej na przemian odrazę i lęk. Ich wspólna przyszłość zależy od jednej nocy, po której nic już nie będzie takie samo.

Struktura „Na plaży Chesil” zdaje się idealnie nadawać do przeniesienia na ekran filmowy. Historię poznania i rodzącej się miłości między parą bohaterów poznajemy z retrospekcji. Fabuła przeskakuje od miłosnych porywów serca zakochanych do frustrującego braku komunikacji między świeżo poślubionymi małżonkami, którzy nie mają niezbędnego doświadczenia życiowego, aby zwerbalizować swe uzasadnione obawy dotyczące seksu. Kłopot w tym, że w całej powieści występują długie monologi wewnętrzne, które trzeba było przełożyć na język kina. Ian McEwan, który osobiście napisał scenariusz na podstawie książki, mówi, że wymagało to znalezienia nowego języka do pokazania przepaści rodzącej się między bohaterami.

„Na plaży Chesil” to pełnometrażowy debiut uznanego reżysera teatralnego Dominika Cooke?a. Twierdzi on, że czytelnicy prozy Iana McEwana powinni dobrze przyjąć film, ponieważ oryginalna powieść jest krótka, a więc nie wymagała dokonywania żadnych cięć. „W filmie jest nawet więcej, niż w książce, która swoją drogą jest niezwykła. Prawie wszystko, co znajduje się w książce, zobaczycie na ekranie” ? komentuje Cooke. Zmianę znajdziemy w samym zakończeniu, które jest mniej otwarte niż w powieści.

Zdjęcia do filmu wykonał wybitny brytyjski operator Sean Bobbitt, który jak nikt inny potrafi uchwycić piękno natury („Zniewolony. 12 Years a Slave”) oraz sensualność aktorów (Michael Fassbender we „Wstydzie”). W rolach głównych zobaczymy: trzykrotnie nominowaną do Oscara Saoirse Ronan oraz wschodzącą gwiazdę brytyjskiego kina, Billy’ego Howle’a. Ronan wystąpiła już w jednej z ról drugoplanowych w innej ekranizacji powieści McEwana, w „Pokucie”. To pisarz osobiście polecił ją reżyserowi do „Na plaży Chesil”.

Film „Na plaży Chesil” wejdzie na ekrany polskich kin 13 lipca. Poniżej możecie obejrzeć zwiastun:

Jeden z plakatów promujących film „Na plaży Chesil”:

Wydawnictwo Albatros zapowiada wznowienie powieści Iana McEwana w filmowej okładce. Książka trafi do sprzedaży w dniu premiery ekranizacji, czyli 13 lipca:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film