Polska premiera antologii serialowej „Creepshow”. Wśród odcinków m.in. adaptacje opowiadań Stephena Kinga, Joego R. Lansdale’a i Joego Hilla

4 czerwca 2020

„Creepshow” – serialowa antologia utrzymana w klimacie horroru, zainspirowana filmem o tym samym tytule z 1982 roku, zostanie wreszcie pokazana w polskiej telewizji. Stacja AMC Polska zapowiedziała premierę na 22 czerwca. Produkcją powinni zainteresować się również fani literatury, ponieważ znaczna część historii powstała w oparci o opowiadania m.in. Stephena Kinga, Joego R. Lansdale’a, Josha Malermana i Joego Hilla.

Gdy Stephen King poznał George’a A. Romero, postanowił zrealizować wspólnie z reżyserem film kinowy, który przypominałby seriale pokroju „Strefy mroku” czy „Niesamowitych historii”. Obraz miał się składać z kilku osobnych opowieści z dreszczykiem, które nawiązywałyby do komiksów grozy czytanych przez autora „Lśnienia” w dzieciństwie. Scenariusz napisał King, a reżyserią zajął się Romero. Kosztujący 8 milionów dolarów „Creepshow” zarobił 21 milionów. Dodatkowo ukazał się towarzyszący filmowi komiks „Opowieści makabryczne”, a kilka lat później wypuszczono kontynuację tej produkcji.

Na fali powrotów do lat 80. postanowiono ożywić ten pomysł i w podobnym duchu stworzyć serial. Producentem wykonawczym nowej wersji „Creepshow” został showrunner Greg Nicotero. „Jako nastolatek miałem to szczęście, że mogłem odwiedzić plan filmu 'Creepshow’. Możliwość zajrzenia za kurtynę i zobaczenia, jak kręci się filmy, zmieniła mnie na zawsze” – powiedział. „Praca przy tym projekcie to dla mnie prawdziwa pasja, a jednocześnie szansa na kultywowanie dziedzictwa George’a Romero poprzez kontynuację tradycji 'Creepshow’ – łącząc ze sobą strach, dreszczyk emocji i humor przy opowiadaniu historii pełnych napięcia i grozy” – dodał Nicotero.

Na antologię składa się dwanaście opowieści, które oryginalnie prezentowane były po dwie w jednym, 45-minutowym odcinku. W Polsce każda historia pokazana zostanie osobno. Dla miłośników książek najważniejszy jest fakt, że znaczna część odcinków to adaptacje literackie.

Epizod „Szare komórki” powstał na podstawie opowiadania „Szara materia” Stephena Kinga, które jest częścią bestsellerowego zbioru „Nocna zmiana” z 1978 roku. Pierwowzorem „Domu głowy”, którego główna akcja osadzona jest w domku dla lalek, gdzie pojawia się odcięta głowa zabawki, było opowiadanie Josha Malermana, autora m.in. „Nie otwieraj oczu”.

Odcinek „The Companion” traktujący o młodym chłopaku, który uciekając przed starszym bratem zakrada się na opuszczoną farmę chronioną przez nadprzyrodzone moce, wziął się z historii napisanej przez Joego R. Lansdale’a, twórcę serii „Hap & Leonard”. „By the Silver Water of Lake Champlain” to z kolei okazja, żeby poznać filmową wersję opowiadania Joego Hilla, które ukazało się w niedostępnym jeszcze na polskim rynku zbiorze „Full Throttle”. A to oczywiście nie koniec adaptacji.

W „Creepshow” występują m.in.: David Arquette (znany z serii filmów „Krzyk”), Adrienne Barbeau („Mgła”), Tobin Bell („Piła”), Big Boi (serial „Krzyk”), Jeffrey Combs („Star Trek”), Kid Cudi („Imprezowi rodzice”), Bruce Davison („X-Men”), Giancarlo Esposito („Zadzwoń do Saula”), Dana Gould („Stan Against Evil”), Tricia Helfer („Battlestar Galactica”) i DJ Qualls („Nie z tego świata”).

Pierwszy odcinek serialu pokazany zostanie 22 czerwca o godzinie 22:00. Kolejne epizody będą emitowane w każdy poniedziałek o tej samej porze na antenie AMC Polska. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun:

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film