„Podróż na sto stóp” – ekranizacja powieści w reżyserii Lasse Hallströma 8 sierpnia w kinach

21 lipca 2014

podroz-na-sto-stop-film-1
8 sierpnia w kinach odbędzie się światowa premiera ekranizacji „Podróży na sto stóp” w reżyserii Lasse Hallströma. Z tej okazji wydawnictwa Bellona przypomni powieść Richarda C. Moraisa, na podstawie której powstał film.

„Podróż na sto stóp” to historia emigranta z Mumbaju, zdumiewającego smakosza, który osiedla się we francuskiej wsi Lumiere, naprzeciwko znanej francuskiej mistrzyni kuchni i zakłada tam maleńką restaurację, wywołując międzykulturową wojnę. Dystyngowana Madame Mallory od lat kieruje cenioną restauracją. Sława jej potraw wykracza daleko poza lokalną społeczność. A przyznane lokalowi prestiżowe trzy gwiazdki w słynnym Przewodniku Michelina napawają dumą wszystkich mieszkańców. Pewnego dnia w miasteczku osiada rodzina emigrantów z Mumbaju. Gdy przybysze otwierają skromny lokal vis a vis renomowanej restauracji, Madame Mallory nie kryje oburzenia wobec ich kulinarnego nieokrzesania. Unoszące się w powietrzu zmysłowe nuty curry, kardamonu i kminu sprawiają jednak, że nowa knajpka zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Czy uwodzicielskie smaki Orientu przekonają do życzliwych Hindusów również kuchenną arystokratkę?

podroz-na-sto-stop-film-2

Powieść Richarda Maraisa stała się międzynarodowym bestsellerem i doczekała się publikacji w 28 krajach. Producentka filmowa Juliet Blake przeczytała ją jeszcze przed amerykańską publikacją. „Bardzo spodobał mi się pomysł przeciwstawienia sobie klasycznej francuskiej restauracji oraz kolorowej, tętniącej kulinarną energią rodzinnej indyjskiej knajpki. W jednej gra się Mozarta, w drugiej głośną muzykę z kina bollywoodzkiego, co w efekcie prowadzi do iście epickiego starcia dwóch różnych światów” – mówi.

podroz-na-sto-stopBlake, mieszkająca w Ameryce córka niemieckich imigrantów, znalazła w tej historii wiele elementów, które przypomniały jej o własnych życiowych doświadczeniach. Użyła więc wszystkich swoich kontaktów, by zorganizować spotkanie z autorem powieści. Zdobycie jego zaufania oraz zakupienie praw autorskich było jednak dopiero pierwszym krokiem. Blake jednakże dość szybko znalazła producentów, którzy tak jak ona pokochali „Podróż na sto stóp” ? byli to Oprah Winfrey i jej firma Harpo Films oraz Steven Spielberg i Stacey Snider, którzy zdecydowali się poprowadzić projekt ze strony DreamWorks. Dla Winfrey i Spielberga było to pierwsze profesjonalne spotkanie od czasu pracy przy słynnym „Kolorze purpury” z 1985 roku.

Lasse Hallström wydawał się naturalnym kandydatem na stanowisko reżysera „Podróży na sto stóp”. Mając na swoim koncie takie filmy jak „Co gryzie Gilberta Grape’a?”, „Wbrew regułom” czy „Czekolada”, dał się poznać jako autor cudownych, poruszających filmów o ludziach z krwi i kości, a wypracowany przez niego styl wizualny wydawał się doskonale współgrać z wymogami projektu.

Z okazji premiery filmu „Podróż na sto stóp” wydawnictwo Bellona postanowiło wznowić powieść Richarda C. Moraisa. Książka z filmową okładką ukaże się w księgarniach 30 lipca. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun ekranizacji, która trafi do kin 8 sierpnia:

http://www.youtube.com/watch?v=BGDn-FnUEQI

fot. DreamWorks

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film