Pisarz Emmanuel Carrère po latach wrócił do reżyserowania. Film „Między dwoma światami” z Juliette Binoche od 10 czerwca w polskich kinach

6 maja 2022

Po kilkunastu latach francuski pisarz Emmanuel Carrère, znany polskim czytelnikom z takich książek, jak „Wąsy”, „Przeciwnik” czy najnowsza „Joga”, wrócił za kamerę. Autor wyreżyserował dramat „Między dwoma światami”, w którym w głównej roli zobaczymy Juliette Binoche.

Emmanuel Carrère przyznaje, że pomysł wyreżyserowania filmu nie wyszedł od niego. Scenariusz „Między dwoma światami” oparty jest na bestsellerowym reportażu książkowym „Le Quai de Ouistreham” autorstwa Florence Aubenas, który ukazał się we Francji w 2010 roku i sprzedał się w nakładzie ponad 120 tysięcy egzemplarzy. Autorka, ceniona dziennikarka, postanowiła pokazać, jak wygląda wyzysk pracowników tymczasowych we Francji. Aby poznać temat jak najlepiej, na sześć miesięcy zaangażowała się w życie najbiedniejszej społeczności i zatrudniła się jako sprzątaczka.

„Książka, która jest doskonała, odniosła duży sukces, gdy została wydana dekadę temu. I jak zawsze, gdy książka odnosi sukces i znajduje się w niej obiecująca główna rola, to interesuje się nią wielu reżyserów i aktorek. Ale autorka, Florence Aubenas, była bardzo niechętna ekranizacji, ponieważ – jak sądzę – obawiała się, że film nie okaże szacunku ludziom, o których napisała. W tego typu przypadkach pomysł adaptacji filmowej jest zazwyczaj porzucany, ale Juliette Binoche była niezwykle wytrwała. Prawie co roku zapraszała Florence Aubenas na kolację i mówiła do niej: 'Więc kiedy robimy ten film?’. A kilka lat temu Florence Aubenas wymieniła moje nazwisko. Znamy się, nie będąc bliskimi przyjaciółmi, ale panuje między nami wzajemny szacunek. Więc był to prawdziwy łut szczęścia. Czasami, gdy życie lub okoliczności kierują cię do czegoś, co nie jest twoim pomysłem, wyprowadza cię to ze strefy komfortu. I tak właśnie stało się w moim przypadku” – komentuje Carrère.

W filmowej wersji książki Juliette Binoche wciela się w alter ego autorki książki – pisarkę Marianne Winkler, która jedzie na północ Francji, by rozpocząć pracę jako sprzątaczka w jednym z hoteli. Jak informuje polski dystrybutor filmu, Aurora Films, „Między dwoma światami” w ślad za literackim pierwowzorem staje się wciągającym studium społecznych nierówności i przejmującą opowieścią o ludziach zepchniętych na margines. Historią robiącą tym większe wrażenie, że w większość ról, obok Binoche, wcielili się naturszczycy.

Film „Między dwoma światami” wejdzie na ekrany polskich kin 10 czerwca.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: film