„Piotruś. Wyprawa do Nibylandii” – powrót do tradycji kręcenia superprodukcji

30 marca 2016

piotrus-wyprawa-do-nibylandii-plan-1
Z okazji premiery na płytach Blu-ray 3D, Blu-ray i DVD filmu „Piotruś. Wyprawa do Nibylandii”, który opowiada o narodzinach legendy Piotrusia Pana, postanowiliśmy przybliżyć wam kulisy realizacji tej superprodukcji czerpiącej z najlepszych tradycji kina hollywoodzkiego, gdy świat przedstawiony na ekranie bazował na rzeczywistych planach zdjęciowych.

Reżyser Joe Wright postanowił zbudować większość świata przedstawionego w filmie, gdyż chciał w ten sposób wzbudzić w aktorach poczucie realizmu, a także nawiązać do ich dziecięcych wyobrażeń o Nibylandii i dać im miejsce, w którym będą mogli się bawić. I rzeczywiście była to prawdziwa gratka dla członków obsady i ekipy filmowej, przyzwyczajonych do pracy na tle ogromnych zielonych ekranów (choć i tych we współczesnej produkcji nie mogło zabraknąć).

Jak nietrudno sobie wyobrazić, w przypadku produkcji zakrojonej na tak szeroką skalę plany zdjęciowe musiały być olbrzymie. Scenografka Aline Bonetto i jej zespół stanęli przez ogromnym wyzwaniem zaprojektowania i zbudowania widowiskowej, a niekiedy surrealistycznej scenerii, w której rozgrywała się większa część akcji. Plany zdjęciowe ponurego londyńskiego sierocińca, przepastnego kamieniołomu Czarnobrodego, Niby-Lasu, zamieszkanej przez tubylców Wioski drzew, Laguny Syren oraz dwóch pełnowymiarowych okrętów pirackich zostały stworzone prawie wyłącznie w Warner Bros. Studios w Leavesden oraz Cardington Studios, jednej z największych zamkniętych hal w Europie.

piotrus-wyprawa-do-nibylandii-plan-2

„Wielkość naszych planów zdjęciowych nadała Nibylandii realistyczny wymiar. Dzięki temu nasi fantastyczni aktorzy codziennie przychodzili do pracy w pełni gotowi, aby grać piratów, wojowników, poszukiwaczy przygód, czyli wcielać się w role, które odgrywaliśmy jako dzieci dzięki naszej wyobraźni. Tyle że tym razem wszystko jest namacalne. To prawdziwa przygoda w trójwymiarowym, pełnym kolorów, kalejdoskopowym świecie” ? zdradza Wright.

Zadanie, z którym zmierzył się jego zespół, polegało na zabraniu widzów w niezwykłą podróż, zarówno za pośrednictwem wybranych przez reżysera rozwiązań wizualnych, jak i historii samej w sobie, przy zastosowaniu palety kolorów, która celowo zmienia się w zależności od danej scenerii. Akcja rozpoczyna się w mrocznym Londynie z lat 20. i 40. XX wieku. Następnie przenosi się do Nibylandii, która początkowo jest tak szara i monotonna jak katorżnicza praca przymusowo wykonywana przez dzieci. Później przechodzi w tętniącą życiem feerię barw ? wyobraźnia działa tu na najwyższych obrotach. To niezwykła i fantastyczna kraina, wolna od wszelkich utrapień, mimo doniosłości misji Piotrusia, którego zadaniem jest ocalić wróżki przez Czarnobrodym.

piotrus-wyprawa-do-nibylandii-plan-3

Przed rozpoczęciem prac na planie aktorzy przeszli szkolenie z technik walki, aby móc wziąć udział w rozmaitych scenach kaskaderskich przewidzianych w scenariuszu. Konsultant do scen walki Jamie Goulding uczył Hugh Jackmana szermierki, trenował kickboxing z Rooney Marą i Levim Millerem oraz organizował szkolenia ze sztuk walki dla wszystkich statystów, którym było to potrzebne. Koordynatorka scen kaskaderskich Eunice Huthart wraz ze swoim zespołem opracowała różne numery kaskaderskie, który miały zostać wykonane w filmie.

„Kręciłam już sceny kaskaderskie, ale jeszcze nigdy nic, co wymagałoby takiej precyzji” ? opowiada Rooney Mara. „Moje występy na planie musiały być możliwie jak najbliższe perfekcji ? nie tylko dlatego, że Tygrysia Lilia jest wyszkoloną wojowniczką, ale także z powodu mojego kostiumu. Spora część mojego ciała była odsłonięta, więc każdy ruch należało wykonać precyzyjnie. Mam wrażenie, że większą część realizacji zdjęć do filmu spędziłam z zespołem kaskaderskim, co było dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem. Bardzo mi się to spodobało”.

piotrus-wyprawa-do-nibylandii-plan-4

Długa scena walki Mary i Jackmana zawierała kilka szczególnie trudnych sekwencji. Choreografia była skomplikowana i wymyślna. Zdjęcia kręcono przez wiele dni na różnych poziomach. Aktorzy pracowali na wąskich belkach i wysoko umiejscowionych platformach. Poza opanowaniem do perfekcji pracy nóg Mara musiała również przejść szkolenie z obsługi broni. „Nigdy wcześniej nie używałam takiej broni, dlatego przez cały czas nosiłam przy sobie topory Tygrysiej Lilii, nawet w domu, aby się do nich przyzwyczaić” ? mówi. „Chciałam mieć poczucie, że są przedłużeniem moich rąk. To świetny rekwizyt. Z ich pomocą można zrobić wiele rzeczy”.

piotrus-wyprawa-do-nibylandii-plan-5

Sekwencja walki Haka z najlepszym wojownikiem tubylców, Kwahu, na trampolinie należy do najbardziej epickich scen w całym filmie. Zaprezentowano w niej nie tylko niemałe możliwości Garretta Hedlunda, odtwórcy roli Haka, ale także niezwykły talent południowokoreańskiego aktora, freerunnera i specjalisty od sztuk walki Taejoo Na, który był w stanie wykonać wiele z wymaganych trików bez pomocy lin.

Młody Levi Miller także musiał wykonać wiele scen kaskaderskich, przede wszystkim ucząc się latać. „Unoszenie się w górę, opadanie w dół, kiwanie się w przód i w tył, wisząc na linach, było doskonałą zabawą” ? mówi. „Piotruś wiele razy spada, zanim nauczy się latać”.

piotrus-wyprawa-do-nibylandii-plan-6

„Piotruś. Wyprawa do Nibylandii” całkowicie odchodzi od słynnego literackiego pierwowzoru J. M. Barriego i opowiada o początkach bohaterów uwielbianych przez miliony dzieci i dorosłych. Dowiadujemy się, jak Piotruś Pan trafił do Nibylandii i uratował magiczną krainę przed bezwzględnym piratem Czarnobrodym. W rolach głównych w filmie wystąpili: Hugh Jackman jako Czarnobrody, Garrett Hedlund jako James Hak, Rooney Mara jako Tygrysia Lilia, debiutujący Levi Miller jako Piotruś oraz Amanda Seyfried jako Mary.

Film trafił już do sprzedaży na płytach Blu-ray 3D, Blu-ray i DVD dzięki Galapagos.

piotrus-wyprawa-do-nibylandii-premiera1

fot. Warner Bros.

Tematy: , , , ,

Kategoria: film