Pierwszy zwiastun filmu „Pokot” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk!

1 lutego 2017


W sieci pojawił się pierwszy zwiastun filmu „Pokot”, który reżyserka Agnieszka Holland nakręciła na podstawie powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Ekranizacja trafi do polskich kin już 24 lutego!

Główna bohaterka historii, Janina Duszejko, to emerytowana inżynierka, miłośniczka astrologii i wegetarianka. Kiedyś budowała mosty na Bliskim Wschodzie, dziś mieszka samotnie w Sudetach. Pewnej zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada, kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze, gdyż jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to odciski racic saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo?

Jak zapowiada reżyserka, Janina Duszejko poprowadzi nas przez krajobraz, gdzie uroda natury i ludzka przyjaźń mieszają się z błotem, korupcją, okrucieństwem, głupotą i krwią. „Duszejko jest uczciwa, namiętna, ale też szalona. Szalona swym gniewem, obsesjami, miłością do zwierząt i czułością dla wyrzuconych na margines ludzi. Pełna buntu i oburzenia. Jej okrutna, anarchistyczna rewolta nie ma oburzać. Przeciwnie ? widz powinien się z nią utożsamiać. Że to niemoralne? Tak, ale tylko dzięki skrajnej (choć podszytej często humorem i czułością) prowokacji możemy odkryć niesprawiedliwość i okrucieństwo świata, w którym żyje Duszejko. Ona i jej współcześni. Ona i jej rówieśnicy. Ona i jej zwierzęta” – tłumaczy Agnieszka Holland.

„W filmie tym nie ma żadnego moralizatorstwa ani prostego morału. Konwencje się mieszają, miesza się rzeczywistość i wyobrażenie. Widz może pomyśleć, że to wszystko zrodziło się w głowie Duszejko, którą poraża alergia na światło?” – dodaje reżyserka.

„Pokot” znalazł się w Konkursie Głównym 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Scenariusz filmu napisała nominowana do Oscara za „W ciemności” Agnieszka Holland wspólnie z autorką książki, Olgą Tokarczuk. W rolach głównych zobaczymy między innymi: Agnieszkę Mandat, Jakuba Gierszała, Wiktora Zborowskiego, Patricię Volny, Tomasza Kota, Borysa Szyca, Andrzeja Grabowskiego i Miroslava Krobota.

Film trafi do polskich kin 24 lutego. Poniżej możecie obejrzeć pierwszy zwiastun „Pokotu”:

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film