Pierwszy zwiastun filmu „451 stopni Fahrenheita”. Tematyka dzieła Raya Bradbury’ego dziś jeszcze aktualniejsza niż kiedyś?

12 stycznia 2018


Stacja HBO zaprezentowała pierwszą zapowiedź filmu telewizyjnego „451 stopni Fahrenheita” zrealizowanego na podstawie kultowej powieści Raya Bradbury’ego o tym samym tytule. Sam zwiastun niewiele jeszcze zdradza, ale potwierdza to, co widać na załączonych zdjęciach: że twórcy dużą uwagę przykładają do strony wizualnej obrazu, zwłaszcza do kolorystyki.

Zapowiadana produkcja ma być możliwie wierna książkowemu pierwowzorowi, choć nie dało się uniknąć pewnych modernizacji. Akcja powieści „451 stopni Fahrenheita” osadzona jest w bliżej nieokreślonej przyszłości, jednak Bradbury nie był w stanie przewidzieć na początku lat 50., że w ciągu niespełna siedmiu dekad technologia rozwinie się tak bardzo i książki będą dostępne również w cyfrowej wersji. Reżyser Ramin Bahrani postanowił więc dostosować pomysł do naszych czasów. „Starałem się pozostać wierny tematom, nawet jeśli zmieniłem pewne postacie i wątki, aby je uwspółcześnić, co zresztą nie było łatwe” ? powiedział Bahrani.

W nowej ekranizacji główny bohater, strażak Guy Montaga grany przez Michaela B. Jordana, zajmuje się nie tylko paleniem tradycyjnych książek, ale także powstrzymywaniem ludzi, którzy występują przeciwko władzy, udostępniając i przesyłając książki w Internecie. Zdaniem reżysera Bradbury wyrażał w swej książce obawy przed światem zdominowanym przez masową rozrywkę, gdzie ludziom wystarczą jedynie krótkie komunikaty, co samo w sobie wypacza istotę czytania, które wiąże się z głębokim namysłem i zdobywaniem wiedzy.

„Nie chcę, żebyśmy zapomnieli, co powiedział Bradbury: prosiliśmy się o to. Sami wybraliśmy tę rzecz, którą mam w kieszeni” ? powiedział Bahrani na konferencji, demonstrując swojego smartfona. „Powierzyliśmy wszystko Google, Facebookowi i rządowi. Zdecydowaliśmy, że nie chcemy się tym martwić. Dobrowolnie się poddaliśmy. I to jest przerażające”.

Choć komuś mogłoby się wydawać, że pomysł palenia książek jest w dzisiejszych czasach cokolwiek dziwny, ponieważ zawsze można je przeczytać na swoim superkomputerze noszonym w kieszeni, to jednak zdaniem Bahraniego tematyka powieści Bradbury’ego jest dzisiaj jeszcze bardziej aktualna. „Nietrudno kontrolować to, co jest w Internecie, biorąc pod uwagę, że wszystko jest tak scentralizowane” ? powiedział.

Poniżej możecie zobaczyć pierwszy zwiastun filmu „451 stopni Fahrenheita”, którego premiera zapowiedziana jest na 2018 (dokładna data nie jest jeszcze znana) W filmie oprócz Michaela B. Jordana wystąpią Michael Shannon, Sofia Boutella, Lilly Singh, Laura Harrier, Martin Donovan, Andy McQueen i Grace Lynn Kung.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film