Pierwszy zwiastun ekranizacji „Szczygła” Donny Tartt

4 czerwca 2019


Wytwórnia Warner Bros. opublikowała pierwszy zwiastun filmu na podstawie nagrodzonej Pulitzerem powieści „Szczygieł” Donny Tartt. Reżyserem ekranizacji jest John Crowley, który ma w dorobku nominowany do trzech Oscarów film „Brooklyn”.

„Szczygieł” to epicka opowieść z pogranicza kryminału i Bildungsroman o utracie i obsesji, przetrwaniu i budowaniu siebie od nowa. Głównym bohaterem historii jest Theodore Decker, który cudem przeżywa zamach terrorystyczny w muzeum sztuki. W wybuchu ginie natomiast jego matka. Z ruin zniszczonego muzeum chłopakowi udaje się wykraść ulubiony obraz rodzicielki przedstawiający szczygła. Tragedia zmienia życie Theodore’a w porywającą podróż przepełnioną smutkiem i poczuciem winy, podczas której odkrywa siebie na nowo, szuka odkupienia, a nawet odnajduje miłość. Przez cały ten czas nie rozstaje się z jedyną pamiątką, która przypomina mu tamten straszliwy dzień. Obrazem przedstawiającym niewielkiego ptaka przykutego łańcuchem do podajnika, na którym siedzi.

Powieść Donny Tratt była jednym z najważniejszych wydarzeń literackich ostatnich lat i wytwórnia Warner Bros. najwyraźniej liczy na powtórzenie sukcesu na rynku filmowym. Do realizacji filmu zaangażowano bowiem uznanego reżysera Johna Crowleya, który nakręcił głośną adaptację „Brooklynu” Colma Tóibina z Saoirse Ronan w roli głównej. Do udziału w projekcie zaangażowano też wybitnego operatora Rogera Deakinsa, który zdobył niedawno Oscara za film „Blade Runner 2049”. Można więc spodziewać się prawdziwej uczty dla oka.

W obsadzie „Szczygła” znaleźli się Ansel Elgort w roli głównej, a także: Nicole Kidman, Aneurin Barnard, Sarah Paulson, Luke Wilson, Jeffrey Wright, Ashleigh Cummings, Finn Wolfhard i Oakes Fegley. „Mam nadzieję, że ludzie znajdą w tej historii kawałek siebie, i liczę, że cokolwiek przyciągnęło ich do książki, przyciągnie ich również do tego filmu. Myślę, że tak się stanie, ponieważ wykonaliśmy świetną robotę, uchwyciliśmy ton i wymowę tej epickiej historii” ? powiedział aktor Ansel Elgort, który wciela się w Theodore’a.

Światowa premiera filmu, którego budżet wynosi 40 milionów dolarów, zapowiedziana jest na 13 września. W Polskich kinach będziemy mogli oglądać „Szczygła” od 15 listopada. Do tego czasu nacieszmy się zwiastunem:

Plakat promujący ekranizację powieści „Szczygieł” Donny Tartt:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film