banner ad

Pierwszy zwiastun ekranizacji „Jonathana Strange?a i Pana Norrella”

27 kwietnia 2015

jonathan-strange-pan-norrel-serial
BBC One opublikowało pierwszy pełny zwiastun siedmioodcinkowego miniserialu na podstawie powieści fantasy Susanny Clarke „Jonathan Strange i Pan Norrell”. Premiera pierwszego odcinka już w maju.

Akcja „Jonathana Strange?a i Pana Norrella” rozgrywa się w Anglii w trakcie rewolucji przemysłowej na początku XIX wieku, w czasach, gdy magia jest szeroko znana, ale rzadko praktykowana. Tajemniczy pan Norrell jest jednym z nielicznych, którzy zajmują się jeszcze czarami. Zyskawszy rozgłos kilkoma niebywałymi dokonaniami, zwraca na siebie uwagę rządu. Wraz ze swoim młodym, śmiałym uczniem, Jonathanem Strangem pomaga Anglii w wojnie z Napoleonem. Lecz czary mają swoją cenę, a zaprzyjaźnieni magowie z czasem zaczynają ze sobą rywalizować.

Napisana z epickim rozmachem powieść sprzedała się w 33 krajach w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy i przyniosła autorce nagrodę Hugo w kategorii „powieść”.

Za adaptację książki na potrzeby miniserialu odpowiedzialni są reżyser Toby Haynes („Sherlock”, „Doctor Who”, „The Musketeers”) i scenarzysta Peter Harness („Doctor Who”, „Wallander”). W ekranizacji zobaczymy m.in. Alice Englert, Marca Warrena, Samuela Westa, Charlotte Riley, Enzo Cilentiego i Paula Kaye?a.

Pisarka najwyraźniej jest zadowolona z pracy wykonanej przez Haynesa. Kiedy pojawiła się na planie produkcji, nie mogła ukryć zdumienia, mówiąc: „Co ci wszyscy ludzie robią poza moją głową?”.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Jonathana Strange?a i Pana Norrella” i przekonać się osobiście, jak reżyser poradził sobie ze światem wykreowanym przez autorkę na kartach książki:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film