Pierwsze zwiastuny serialu „Normalni ludzie” na podstawie powieści Sally Rooney

6 marca 2020


Stacja BBC Three i serwis Hulu, koproducenci serialu, udostępnili zwiastuny ekranizacji powieści „Normalni ludzie” Sally Rooney, która trafiła właśnie do polskich księgarń nakładem Wydawnictwa W.A.B. Premiera produkcji zapowiadana jest na wiosnę 2020 roku.

„Normalni ludzie” to opowieść o skomplikowanej relacji Connella i Marianne od końca ich szkolnych lat w małym miasteczku na zachodzie Irlandii do czasu nauki w Trinity College w Dublinie. W liceum on jest gwiazdą szkolnej drużyny piłkarskiej, lubiany i popularny, a ona – typem dumnej outsiderki, która ma bogatą rodzinę. Matka Connella pracuje jako sprzątaczka w domu Marianne. Kiedy chłopak przychodzi odebrać ją z pracy, między nim a dziewczyną rodzi się nietypowa więź, taka, którą chcą za wszelką cenę ukryć przed światem. Rok później oboje studiują w Dublinie i sytuacja się odwraca. To Marianne odnajduje się dobrze w nowym towarzystwie, a Connell przebywa na bocznym torze, nieśmiały i niepewny siebie.

W „Normalnych ludziach” Sally Rooney z wnikliwością opisuje psychikę młodych bohaterów i zarazem robi to w niezwykle oszczędny sposób. Historia Marianne i Connella eksploruje temat subtelnych różnic klasowych, magnetyzm pierwszej miłości oraz skomplikowaną prawdę o rodzinie i przyjaźni. Powieść była nominowana do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award i British Book Award. To dzięki niej Sally Rooney znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych osób 2019 roku według magazynu „Time”.

Za napisanie scenariusza 12-odcinkowego serialu odpowiada sama autorka wraz z Alice Birch i Markiem O’Rowem.
Reżyserami ekranizacji zostali Irlandczyk Lenny Abrahamson, który zyskał uznanie dzięki filmom „Frank” i „Pokój”, oraz Hettie Macdonald, która odpowiadała za realizację niedawnego miniserialu na podstawie powieści „Howards End” Edwarda Morgana Forstera. Zadanie wcielenia się w Connella i Marianne otrzymali Paul Mescal i Daisy Edgar-Jones. Zdjęcia kręcono w Dublinie, Sligo i we Włoszech.

„Od momentu, gdy przeczytaliśmy 'Normalnych ludzi’, byliśmy oczarowani. Ta anatomia romantycznego będą-czy-nie-będą-ze-sobą idealnie i w wyjątkowy sposób oddaje wzloty i upadki młodzieńczej prawdziwej miłości” – powiedziała Beatrice Springborn, wiceprezes ds. rozwoju treści w serwisie Hulu. „Niezwykle pasjonujące jest przeniesienie na ekran nietuzinkowej powieści Sally Rooney z tak znakomitą obsadą i ekipą. W Daisy Edgar Jones i Paulu Mescalu znalazłem młodych aktorów, którzy potrafią barwnie oddać postaci Marianne i Connella, a także ożywić ich głęboką i piękną relację, która znajduje się w centrum tej historii” – dodał Lenny Abrahamson, który jest nie tylko jednym z reżyserów, ale też producentem wykonawczym serialu.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun serialu „Normalni ludzie” udostępniony przez serwis Hulu:

Zwiastun serialu „Normalni ludzie” opublikowany przez stację BBC Three:

Powieść „Normalni ludzie” Sally Rooney ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa W.A.B.:

[am]
fot. BBC

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film