Pierwsze zdjęcie z serialu „Y: Ostatni z mężczyzn”. Premiera ekranizacji komiksu zapowiedziana na 2020 rok

5 lutego 2019


Po wieloletnich zmaganiach Brianowi K. Vaughanowi udało się doprowadzić do realizacji serialu na podstawie jego bestsellerowej serii komiksowej „Y: Ostatni z mężczyzn”. Stacja FX oficjalnie zamówiła cały sezon serialu. W sieci udostępniono już nawet pierwsze zdjęcie z pilotażowego odcinka (powyżej).

Droga na ekrany kultowej serii wydawnictwa Vertigo była długa i zawiła. Już w 2007 roku amerykański reżyser i producent D.J. Caruso chciał nakręcić pełnometrażowy film. Mówiło się, że głównego bohatera, Yoricka, zagra Shia LaBeouf albo Zachary Levi. Później stwierdzono, że jeden film to za mało, żeby zmieścić całą historię, więc zaczęto wspominać o trylogii. Wytwórnia New Line Cinema wolała jednak pojedynczą produkcję. W końcu w 2015 roku komiksem zainteresowała się stacja telewizyjna FX, która przymierzała się do serialu. W 2016 roku wybrano showrunnera i ? jak się okazuje ? wszystko zaczęło powoli zmierzać do realizacji projektu. Vaughan mówił, że „chciał znaleźć kogoś, kto uwielbiał materiał źródłowy, ale nie czuł się tak oddany, aby bałby się dokonywać zmian”. Zadanie to powierzono Michaelowi Greenowi, który wraz z A?dą Mashaką Croal ma sprawować pieczę nad całym projektem.

„Przedstawiony przez Briana i Pia świat bez mężczyzn uwielbiamy za jego głębię, humor, wnikliwość i małpę. Adaptowana obecnie seria oferuje nam pęknięte lustro, przez które możemy spojrzeć na nasz własny, bardzo popękany świat. Dziękujemy autorom za zaufanie, dziękujemy FX za ich wsparcie i dziękujemy bogom castingu za umożliwienie nam pracy z tą niesamowitą grupą aktorów” ? napisali w specjalnym oświadczeniu Michael Green i A?da Mashaka Croal.

W zapowiadanym serialu występują Barry Keoghan (jako Yorick), Diane Lane, Amber Tamblyn, Imogen Poots, Lashana Lynch, Juliana Canfield i Marin Ireland. Pilotażowy odcinek wyreżyserowała Melina Matsoukas. To właśnie z niego pochodzi zdjęcie zamieszczone powyżej. Widzimy na nim Yoricka, jedynego mężczyznę ocalałego z męskiej apokalipsy, który idzie ulicą usłaną trupami, przyodziany w poncho i maskę gazową. W ręku trzyma transporter ze swoją małpką.

„Y: Ostatni z mężczyzn” opowiada o świecie, w którym na skutek nieznanej zarazy wymierają wszystkie ssaki płci męskiej, w tym też samce rodzaju ludzkiego. Kobiety zostają same ? ale wcale nie oznacza to, że wraz z mężczyznami do historii przechodzą przestępstwa i wojny. Świat popada w krwawy chaos. Z niejasnych powodów nadal żyje dwudziestoparoletni iluzjonista Yorick Brown oraz jego małpka ? również samiec ? Ampersand. Życiowym celem Yoricka będzie próba rozwiązania zagadki, a także odnalezienie ukochanej Bett, która znajduje się na drugim końcu globu. W Polsce seria ukazała się nakładem wydawnictwa Egmont.

Premiera serialu „Y: Ostatni z mężczyzn” zapowiedziana jest na 2020 rok.

[mw,am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film