Pierwsze zdjęcia z planu nowego filmu Agnieszki Holland „Pokot” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk

6 lipca 2015

Zdjecia_Pokot_1
Studio Filmowe TOR ujawniło pierwszej zdjęcia z planu nowej produkcji Agnieszki Holland pt. „Pokot”, która powstaje w oparciu o powieść Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Reżyserka zapowiada film jako kryminał utrzymany w ironicznym tonie braci Coen, osadzony w odrealnionym świecie, budzącym skojarzenia z ostatnimi dokonaniami Wesa Andersona.

„Każdy film jest zupełnie nowym, pełnym niepewności, wyzwaniem” ? powiedziała Agnieszka Holland po zakończeniu pierwszego etapu zdjęć. „Ten szczególnie, bo odbiega od oswojonej już przeze mnie formy realistycznego, psychologicznego dramatu. Tutaj gatunek jest znacznie bardziej płynny i logika narracji, nie ma takiej, łatwiejszej dla mnie, kauzalności” ? dodała.

Zdjecia_Pokot_2

Agnieszka Holland i Agnieszka Mandat (Janina Duszejko)

Prace na planie ekranizacji powieści Olgi Tokarczuk zostały podzielone na trzy etapy ? letni, jesienny
i zimowy. Koprodukcja polsko-czesko-szwedzko-niemiecka, w reżyserii Agnieszki Holland, będzie powstawała między innymi w Międzygórzu, Bystrzycy, Nowej Rudzie i Berlinie.

Historia kryminalna osadzona w odrealnionym świecie wykreowanym w powieści Olgi Tokarczuk na ekranie będzie operowała językiem filmowym znanym widzom chociażby z obrazów Wesa Andersona i braci Coen.

Zdjecia_Pokot_3

Agnieszka Holland

„Tłumaczenie rzeczywistości na język filmu (tym bardziej metaforyczny) jest związane z kompromisem i frustracją. Widać o ile prężniejszy jest język literatury. Zależy nam, żeby wykorzystać rzeczywistość Kotliny Kłodzkiej do zbudowania świata ? magicznego w pewnym stopniu ? naszej bohaterki Duszejko. A ściślej ? Kotlina w idealnym założeniu też ma się stać ważną bohaterką filmu” ? powiedziała reżyserka.

W filmie zagrają między innymi: Agnieszka Mandat (zastąpi Stanisławę Celińską w roli Janiny Duszejko), Miroslav Krobot, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot i Katarzyna Herman.

Zdjecia_Pokot_4

Agnieszka Mandat (Duszejko), Miroslav Krobot (Boros), Janusz Kaleja (charakteryzacja)

Obecnie trwają przygotowania do kolejnego etapu zdjęć, który rozpocznie się na przełomie października i listopada. „Warunki będą trudniejsze jesienią i w zimie, ale mam nadzieje, że będziemy już wtedy więcej wiedzieć o formie, więc fizycznie będzie trudniej, ale w głowie jaśniej” ? podsumowała Agnieszka Holland.

Na załączonych zdjęciach możecie zobaczyć pracę ekipy filmowej podczas letniej odsłony planu filmu „Pokot”.

Zdjecia_Pokot_5

Agnieszka Holland, Jakub Gierszał (Dyzio), Hubert Koprowicz (II reżyser)

Zdjecia_Pokot_6

Agnieszka Mandat (Duszejko)

Zdjecia_Pokot_7

Agnieszka Holland i Jolanta Dylewska (autorka zdjęć do filmu)

Zdjecia_Pokot_8

Agnieszka Holland

Zdjecia_Pokot_9

Agnieszka Holland i Johannes Rexin (niemiecki koproducent filmu)

Zdjecia_Pokot_10

Agnieszka Holland

fot. Robert Pałka / SF TOR

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film