Pierwsze zdjęcia Elisabeth Moss w roli Shirley Jackson z filmu o pisarce

27 stycznia 2020


Podczas odbywającego się właśnie w Stanach Zjednoczonych Festiwalu Filmowego Sundance odbyła się prapremiera filmu „Shirley”, którego główną bohaterką jest autorka takich klasyków literatury grozy, jak „Nawiedzony dom na wzgórzu” czy „Zawsze mieszkałyśmy w zamku”. W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia aktorki Elisabeth Moss wcielającej się w pisarkę Shirley Jackson.

„Shirley” nie jest typowym filmem biograficznym. Fabuła oparta została na powieści pod tym samym tytułem autorstwa Susan Scarf Merrell. Historia, którą zobaczymy na ekranie, nie wydarzyła się naprawdę, aczkolwiek wiele elementów zaczerpnięto z życia pisarki.

Akcja „Shirley” osadzona została w Vermont i rozgrywa się po wydaniu przez Shirley Jackson zbioru opowiadań „Loteria, czyli Przygody Jakuba Harrisa”. Pisarka próbuje pracować nad nową książką i prowadzi prywatne śledztwo w sprawie zaginięcia studentki uczącej się w szkole, w której wykłada jej mąż, Stanley Edgar Hyman. Do domu małżeństwa wprowadza się młoda para, Fred Nemser i jego ciężarna żona Rose. On ma być asystentem Stanleya, a ona zostaje w domu i spędza coraz więcej czasu z Shirley. Początkowo relacje między obiema kobietami nie układają się najlepiej. Shirley nie ma cierpliwości do Rose i wścieka się, gdy młoda kobieta ośmiela się spojrzeć na jej papiery leżące na biurku. Ale z czasem więź między kobietami zaczyna się zacieśniać.

Film „Shirley” wyreżyserowała Josephine Decker na podstawie scenariusza Sarah Gubbins. W głównych rolach występują Elisabeth Moss (jako Shirley Jackson), Michael Stuhlbarg (Stanley Edgar Hyman), Logan Lerman (Fred Nemser) i Odessa Young (Rose Nemser). Na festiwalu Sundance doceniono świetną grę aktorów, ale szczególnie zwrócono uwagę na brawurowy występ Elisabeth Moss.

Data wejścia filmu do szerokiej dystrybucji nie jest jeszcze znana. Wielbiciele twórczości Shirley Jackson mogą za to spodziewać się niebawem innej ciekawej premiery związanej z pisarką. Wkrótce przeczytamy bowiem po polsku powieść graficzną „Loteria”, którą w oparciu o słynne opowiadanie pod tym samym tytułem stworzył wnuk Shirley Jackson, Miles Hyman. Publikacja ta ukaże się już 25 marca nakładem wydawnictwa Marginesy.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film