Pięć filmów z największą liczbą nominacji do Oscarów 2013 to adaptacje książek

10 stycznia 2013


Ogłoszone dzisiaj nominacje do tegorocznych Oscarów udowadniają, że branża filmowa bez literatury nie miałaby za wiele do powiedzenia. Pięć najczęściej nominowanych produkcji to obrazy zrealizowane na podstawie książek.

Najwięcej nominacji, bo aż 12, otrzymał „Lincoln” Stevena Spielberga, czyli zrealizowana z ogromnym rozmachem i w znakomitej obsadzie aktorskiej historia batalii podjętej przez Abrahama Lincolna, prezydenta Stanów Zjednoczonych w okresie wojny secesyjnej o przegłosowanie 13. poprawki do Konstytucji znoszącej niewolnictwo. Biograficzny film oparty został na książce zdobywczyni Pulitzera, historyk Doris Kearns Goodwin pt. „Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln”.

„Lincolnowi” po piętach depcze adaptacja „Życia Pi” Yanna Martela w reżyserii Anga Lee. Film opowiadający o chłopcu, który ratuje się z katastrofy statku i płynie w niewielkiej szalupie po Oceanie Spokojnym w towarzystwie hieny, orangutana, zebry i tygrysa bengalskiego zdobył łącznie 11 nominacji do Oscara. W styczniu książkę wznowiło na naszym rynku wydawnictwo Albatros.

Do grona faworytów należy również „Poradnik pozytywnego myślenia” Davida O. Russella. Oparty na powieści Matthew Quicka obraz to historia byłego nauczyciela, który znalazł się na życiowym zakręcie. Po stracie pracy, domu oraz odejściu żony, spędził on osiem miesięcy w szpitalu psychiatrycznym. W ponownym wyjściu na prostą pomagają mu rodzina, przyjaciele oraz tajemnicza i samotna nieznajoma. Odtrutka na schematyczne komedie romantyczne przyniosła 8 nominacji do Oscara.

Takim samym wynikiem może pochwalić się musical, będący adaptacją klasycznej powieści Victora Hugo pt. „Nędznicy”. W tym wypadku kluczem do sukcesu okazała się gwiazdorska obsada oraz wystawna oprawa wizualna.

7 nominacji zdobyła oparta na faktach kronika tajnej operacji ratowania sześciu Amerykanów, którzy w listopadzie 1979 roku, gdy irańska rewolucja osiągnęła temperaturę wrzenia, schronili się przez lokalnymi bojownikami w domu ambasadora Kanady. Wyreżyserowany przez Bena Afflecka film „Operacja Argo” powstał na podstawie wydanej w Polsce nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka książce Antonio Mendeza i Matta Balio.

Oprócz „Nędzników” warto zwrócić uwagę na jeszcze dwa inne klasyki literatury. Zrealizowany na podstawie słynnej „love story” Lwa Tołstoja film „Anna Karenina” z Keirą Knightley w tytułowej roli doczekał się 4 nominacji. Zaś pierwsza część ekranizacji „Hobbita” J. R. R. Tolkiena w reżyserii Petera Jacksona uzyskał 3 nominacje, wszystkie jednak w nieco mniej ważnych kategoriach.

Po jednej nominacji otrzymały dwie „Królewny Śnieżki” zainspirowane baśnią braci Grimm (jedna z Julią Roberts, druga z Charlize Theron) oraz komediodramat „Sesje” na podstawie eseju sparaliżowanego przez niemal całe życie dziennikarza i poety Marka O’Briena. Wymienić należy także debiutanckie dzieło Benha Zeitlina, „Bestie z południowych krain”, które doczekało się 4 nominacji do Oscara. Film oparto na jednoaktówce „Juicy and Delicious” Lucy Alibar (autorka jest też współscenarzystką filmu).

Pewne związki z literaturą posiada również nominowany w 5 kategoriach „Skyfall”, czyli najnowszy odcinek przygód Jamesa Bonda, który po raz pierwszy pojawił się w książkach Iana Flemminga.

Nie wszystkie publikacje będące podstawą nominowanych filmów można dostać w polskim tłumaczeniu. Ci jednak, którzy chcieliby nadrobić lekturę dostępnych pozycji, mają na to jeszcze ponad miesiąc czasu. Gala wręczania Oscarów odbędzie się w niedzielę 24 lutego.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: film