Pełny zwiastun serialu „Kolej podziemna” na podstawie powieści Colsona Whiteheada

16 kwietnia 2021

Amazon wypuścił pełny zwiastun serialu na podstawie wielokrotnie nagradzanej powieści „Kolej podziemna” Colsona Whiteheada. Światowa premiera ekranizacji w reżyserii Barry’ego Jenkinsa ma odbyć się na Prime Video 14 maja.

„Kolej podziemna” to opowieść o czarnoskórej niewolnicy Corze, która ucieka z plantacji w Georgii. Kobieta pragnie osiągnąć wolność, stosując wszelkie niezbędne środki. Nawet jeśli oznacza to dopuszczenie się czynów, które będą ją prześladować do końca życia. Uciekając przed prześladowcami, Cora odkrywa, że „kolej podziemna”, o której słyszała, to nie metafora, ale faktyczna sieć kolejowa wiodąca tunelami przez amerykańskie Południe.

W zapowiadanym serialu w Corę wciela się Thuso Mbedu. Caesara, który ucieka z plantacji wraz z nią, gra Aaron Pierre. Rolę Ridgewaya, który otrzymuje misję schwytania Cory i ściągnięcia jej z powrotem, powierzono Joelowi Edgertonowi, zaś w towarzyszącego mu Homera wciela się Chase W. Dillon.

„To nie jest serial o niewolnictwie. To serial o Corze. Uważam, że kiedy mówimy o niewolnictwie, w pewnym sensie niemal dehumanizujemy ludzi, którzy zostali zniewoleni wbrew swojej woli. Prawie że okradamy ich z osobowości. Zakładamy, że bycie niewolnikiem stanowiło całe ich doświadczenie i całe ich człowieczeństwo” – mówi reżyser Barry Jenkins.

Twórca filmu powiedział pisarzowi Colsonowi Whiteheadowi, że zekranizuje jego książkę wyłącznie wtedy, jeśli będzie mógł opowiedzieć tę historię w formie serialu. Nie chciał bowiem redukować całego człowieczeństwa zniewolonej osoby. „Potrzebowałem na to 10 godzin, 10 odcinków. Nie mogłem tego zrobić w dwie godziny. I cieszę się, że powiedział: 'zgadzam się'” – dodaje reżyser.

Światowa premiera serialu zapowiedziana jest na 14 maja na Amazon Prime Video. Tymczasem poniżej możecie zobaczyć zwiastun:

Książka „Kolei podziemna” ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Albatros:

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film